Colorado'da Sıradan Bir Gün - Bahçede Gezinen Pumalar (Dağ Aslanları)

- Eylül 10, 2018
Colorado nerede? Colorado da yaşayan vahşı hayvanlar? Colorado da çekilmiş ilginç video? Colorado şehirlerinde puma görebilirmiyiz? Dağ aslanı nedir ve ne tür hayvandır? Puma hayvanı kükreyebilir mi? Puma hayvanın özellikleri? Puma hayvanın rengi sadece siyah mı? Dağ aslanı bir kedi türümüdür?

Colorado, ABD'nin Orta-Batı bölgesinde yer alan en yüksek eyaletidir. Eyalet Doğu'da Great Ovaları, merkezde Rocky Dağları, Batı'da Colorado Ovası ve Kuzeybatı'da Intermontane Havzası olmak üzere dört ana bölgeye ayrılmıştır. Vahşi hayvanların insan hayatına en çok dahil olduğu ABD eyaleti burasıdır. Arabanızla ilerlerken karşınıza bir anda geyikler çıkabilir. Veya sabah kalktığınızda bahçenizde gezinen pumalara rastlayabilirsiniz. Colorado'da, bu durumlar gayet normal karşılanıyor. Hatta konuyla ilgili karşılaştığımız bir videoyu sizinle paylaşmak istedik. Videonun sahibi sabah uyandığında pumaların bahçesinde gezindiğini fark ediyor. Pumaların ara sıra şehre indiğini dile getiren Andrew "bize normal geliyor ama diğer insanlara tuhaf gelebilecek bu olayı videoya çekip paylaşmak istedim" dedi.


4 metre yüksekliğe ve 10 metre uzaklığa sıçrayabilen pumalar dünyanın en yırtıcı kedileri arasında sayılıyor. Bir çok kişi tarafından siyah puma olarak bilinir, halbuki pumalar sadece siyah renginde değildir. Videoda krem renginde yavru pumalar göreceksiniz. 30-40 km'lik mesafeleri rahatlıkla  yürüyebilecek olan puma hayvanı, diğer yırtıcı kedilerin aksine kükreyemiyorlar. 

Pumaların ortalama yaşam süresi 15-20 yıl kadardır ve uzunlukları 2 metreyi bulabilir. Ömürlerini çiftleşme mevsimlerindeki kısa süreler dışında tamamen yalnız geçirirler.

Sanırız, sabah kalktığınızda bahçenizde gezintiye çıkmış bir pumayla karşılaşmak, hayatınızdaki en ilginç ve korkutucu deneyimlerden biri olurdu.


Advertisement

1 yorum:

avatar

Yok ya benim için korkutucu olmazdı. Tabii ilk gördüğümde biraz korkardım ama onları da beslemeye alıştırırdım muhtemelen..:):) Sokak kedilerine yaptığım gibi. Onlar da büyük kedi zaten. :):)

Yorum bırakırsanız seviniriz :D
EmoticonEmoticon

Popüler Yayınlar

 

Start typing and press Enter to search