Güney Afirka'da Kar Yağdı - Zürafalar, Filler ve Geyikler şaşkın.

- Eylül 12, 2018
Afrika'da kar yağıyor mu? Afrika'da hangi ülkelere kar yağar? Karda çekilmiş vahşi hayvanlar fotoğrafları, Afirka'da kar yağdı halk şaşırdı, Afrika'da karla mücadele eden vahşi hayvanlar hangileri? gibi sorulara yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Genellikle Afrika'nın vahşi bölgelerindeki zürafalar ve filler sıcak iklime yatkın hayvanlardır. Ancak, küresel ısınmanın da etkisiyle, Güney Afrika'daki bazı hayvanlar tamamen farklı hava koşullarıyla mücadele ediyor. Bir soğuk hava kütlesi, geçen hafta sonu, Güney Afrika'nın bazı şehirlerine kar getirdi ve hatta sıcaklık seviyeleri eksiyi gördü. Karlı manzara, Güney Afrika'nın merkezinde bir dağ silsilesi olan Sneeuberg'de ilginç görüntüler oluşturdu.


Görüntüler sıklıkla sosyal ağlarda paylaşıldı ve yorumlandı. 

Zürafalar normal hava şartlarında fazla belirgin değilken, karlı ortamda kameralara çok daha güzel  yansıdı. Vahşi hayvanların pek alışık olmadıkları bu durumla karşılaşmaları üzerine hemen sıcak bölgelere göç etmeye başladıkları bildirildi. Biyolojik olarak soğuk hava şartlarına karşı da dayanıklı olan bu hayvanlar, karlı havaya alışık olmadıkları için ölümcül hastalıklara yakalanabiliyor. Zürafa, fil veya geyiklerin karlar arasındaki fotoğraflarını gören pek çok kişi gözlerine inanmakta zorluk çekti.


Ayrıca önümüzdeki günlerde KwaZulu-Natal ilinde de kar yağması bekleniyor. Komşu ülke Lesotho'da da kar uyarısı yapıldı. Lesotho'da kar kalınlığının 25 cm'ye ulaşabileceği düşünülüyor. Kar yağışı, özellikle yüksek rakımlarda olmak üzere, kış aylarında Güney Afrika'nın bazı bölgelerinde nadir değildir. Zaten bu yılın Temmuz ayında da bölgede kar yağmıştı. 

Bununla birlikte, mevcut kış bu kez oldukça geç geliyor.

Yazının almancasını okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Spiegel.de
Advertisement

1 yorum:

avatar

Güney Afrika'ya kar yağmış demek. Bir bizim İstanbul'a yağmasın zaten. :) Ama bence bunlar dünyanın daha iyi günleri. Biraz daha harap etmeye devam ederse insanoğlu değil ekvatora kar başımıza taş bile yağabilir diye düşünüyorum. İnsan kendi sonunu kendi hazırlıyor.

Yorum bırakırsanız seviniriz :D
EmoticonEmoticon

Popüler Yayınlar

 

Start typing and press Enter to search