08504250123 Numarasına Dikkat! Dolandırıcılara İtimat Etmeyin!

- Ekim 03, 2018
Bugün (03.10.2018), 08504250123 numarası beni aradı ve Garanti Bankası adına bana ulaştığını dile getirdi. Garanti bankası her yıl otomatik sağlık sigortası yaptığını bildirdi ve benim bu sene sağlık sigortasına başvurmadığım için, bana istediğim taktirde 214 tl tutarında parayı kredi kartıma iade edeceklerini söylediler.

@pixabay.com

Para iadesi, insanın kulağına hoş geliyor. Önce benden kredi kartımın son kullanma tarihini istedi, bende bilgileri verdim. Daha sonra işlemi sonlandırmak için kredi kartımın arka yüzünde bulunan 7 rakamın ilk 4 rakamını söylemeden sadece son 3 rakamını söylememi istedi. "Bu arada size de Garanti Bankası adına bir uyarıda bulunmak istiyoruz kredi kartınızın arka yüzünde bulunan numaranın ilk 4 rakamını kimseyle paylaşmayın hatta Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerinden arayan birisiyle bile  paylaşmayın" diye de tavsiye de bulundu. 

Yukarıda bahsettiğim numaradan garanti Bankası adına beni aradığını söyleyen kadının dolaylı yollardan ve karmaşık ifadeler kullanarak, kredi kartımın internet alış-verişlerinde kullandığım son üç rakamını elde etmek istediğini son anda farkettim. Daha sonra kadına "mersis numaranızı öğrenebilirmiyim" diye sorduğumda bana çok kısa bir rakam söyledi: 7123128. Mersis numaraları, eğer gerçek müşteri hizmetleriyle görüştüyseniz bilirsiniz, en az 16 hanelidir.
 Mersis numarası, limited ve anonim şirketlerde “0” ile başlar, sonrasında vergi numarası gelir, son olarak “000” ve “15-16-17 vb. gibi” rakamlarla biter. Şahıs işletmelerinde ise; şirket sahibinin TC kimlik numarası ile başlar ve 00015, 00019 vb. gibi biter.

Daha sonra telefonu kapatmak istediğimde, telefondaki kadın, "eğer telefonu kapatırsanız sağlık sigortanız yenilenecek ve kredi kartınızdan 450 tl tutarında para çekilecektir" dedi. Ancak ben, dolandırıcı olduğunu önceden fark ettiğim için telefonu kapattım.  08504250123 numarası sizi de dolandırmaya çalışabilir dikkat edin! Bu aralar bu numara yüzünden bir çok insanın canı yanabilir! Lütfen bu haberimizi herkese ulaştırmaya çalışalım ve yeni türeyen dolandırıcı çetelerine engel olalım.

Telefonla ya da internet üzerinden kredi kartları yoluyla yapılan sahtekarlıklar son yıllarda oldukça arttı. Telefonla sizi arayan hiç kimseyle kredi kartınızın arka yüzünde bulunan güvenlik kodunu paylaşmayın! Ve sebebini anlayamadığınız hiçbir işlemi onaylamayın!

Advertisement

1 yorum:

avatar

Blogunuzu zaman zaman ziyaret ediyorum. Çok güzel çalışmalarınız var. Başarılarınızın devamını dilerim. Benim de daha dört aylık bir blogum var, bu konuda çok bilgi sahibi değilim. Benim blogumu da zaman zaman ziyaret etmek ve yorum yapmak suretiyle desteklemenizi bekliyorum. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Yorum bırakırsanız seviniriz :D
EmoticonEmoticon

Popüler Yayınlar

 

Start typing and press Enter to search