Reporters withouts Borders (Sınır Tanımayan Gazeteciler) tarafından, 2018 yılı dünya basın özgürlüğü raporu, Nisan ayında açıklandı.

@pixabay.com


Raporda, 180 ülke basın özgürlüğü kıstaslarına göre yapılan puanlamayla sıralandı.

2018 Dünya Basın Özgürlüğü endeksinin zirvesinde bu yıl, dünyanın en özgür basınına sahip ülkesi olarak Norveç yer alıyor. İkinci sırada İsveç ve üçüncü sırada Hollanda bulunuyor.

Endekse göre dünyada basın özgürlüğünün en üst seviyede olduğu, ilk 10 ülke şu şekilde sıralandı:

1. Norveç

2. İsveç

3. Hollanda

4. Finlandiya

5. İsviçre

6. Jamaika

7. Belçika

8. Yeni Zelenda

9. Danimarka

10. Kosta Rika

Avrupa Birliği'nin büyük ülkelerinden Almanya 15. sırada, İspanya 31. sırada ve Fransa 33. sırada sınıflandırıldı. İngiltere ancak 40. sırada kendine yer bulabilirken, İtalya ise 46. sıraya yazıldı. Yunanistan'ın, Burkina Faso, Şili, Moğolistan ve Nijer gibi ülkelerin gerisinde kalarak 74. sırada bulunması dikkat çekti.

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında bulunan Kanada 18. sırada yer alırken, Japonya 67. sırada ve Amerika Birleşik Devletleri 45. sırada bulunuyor. 

Listenin son sırasında 180. olarak Kuzey Kore var. Kuzey Kore'nin ardından sırasıyla Eritre, Türkmenistan, Suriye ve Çin dünyanın basın özgürlüğü bakımından en kötü durumdaki ülkeleri olarak sıralanıyor.

Türkiye ise 180 ülke arasında 157. sırada yer alarak, Ruanda (156), Brundi (153), Etiyopya (150), Güney Sudan (144), Myammar (137), Fas (135), Zimbabve(126), Angola (121), Uganda (117), Kongo (114) gibi ülkelerin gerisinde kaldı. Basın Özgürlüğü Endeksi Nedir, Nasıl Hazırlanır?


Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi, her yıl dünyanın en saygın sivil toplum örgütlerinden kabul edilen Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından yayınlanıyor. Merkezi Paris'te bulunan örgüt, Robert Menard, Rony Brauman ve Jean-Claude Guillebaud tarafından 1985 yılında kurulmuştur. Fransızca adı Reporters sans frontieres olan örgüt için RSF kısaltması kullanılır. Kuruluş, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksini ilk defa 2002 yılında yayınlayarak ülkeleri basın özgürlüğü bakımından,  iyi durumda, tatmin edici durumda, kaydadeğer sorunları var, zor durumda, çok ciddi sorunları var şeklinde beş kategoriye ayırarak sıralamıştır. 

RSF (İngilizce RWB) tarafından her yıl yayınlanan bu raporun dünya çapında prestiji çok yüksektir ve raporda sunulan veriler Dünya Bankası tarafından ülkelerin hukuka saygılarının değerlendirilmesi amacıyla da kullanılır. Dünya Basın Özgürlüğü Raporu, yirmi dilde hazırlanan bir anketin, aralarında medya çalışanlarının, sosyologların ve hukukçuların bulunduğu kişilere gönderilmesiyle alınan cevaplar değerlendirilerek hazırlanır. Söz konusu anket, hapiste bulunan gazetecilerin veya medya çalışanlarının sayısına, kaçırılmış, sürgüne yollanmış, saldırıya maruz kalmış, sansüre uğramış medya mensuplarına dair soruları ihtiva eder. Ayrıca medya çalışanlarının uyguladıkları otosansür ve iktidarların basına müdahaleleri de çeşitli sorularla incelenir. Bu araştırmalar neticesinde elde edilen bilgiler sorgulanarak ülkeler 0 ile 100 arasında puanlandırılır (2013'ten beri) ve böylece basın özgürlüğü endeksi oluşturulur.


Post a Comment

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

Daha yeni Daha eski