Hünnap meyvesi para kazandırır mı? Karlı iş fikri mi? gibi soruları yanıtlamadan önce Hünnap meyvesinin özelliklerinden bahsedelim.

hünnap diğer adı
hünnap faydaları neler
hünnap meyvesi nerede yetişir
hünnap ağacı
hünnap şeker hastalığı
hünnap meyvesi fiyatı
hünnap çeşitleri
hünnap kullanım şekli
Hünnap meyvesi sert çekirdekli, iri bir zeytin büyüklüğündedir. Olgunlaşmadan önce yeşil renginde olan Hünnap meyvesi, daha sonra kırmızıya ve son olarak siyah-mor renge dönüşür. İlkbaharda, çiçeklerini açıp etrafa güzel kokular saçan hünnap ağacın meyveleri, son baharda olgunlaşıyor. Özellikle Çin'de çok tüketilen Hünnap meyvesi, "ölümsüzlük meyvesi" veya "Tanrı'nın bir hediyesi" olarak da anılıyor. Türkiye'de halk arasında ise Hünnap, "innabi", "ünnap" ya da "çiğde" olarak adlandırılır.


@ tarim.com.tr

Hünnap Meyvesi hakkında Ana Başlıklar

hünnap diğer adı
hünnap faydaları neler
hünnap meyvesi nerede yetişir
hünnap ağacı
hünnap şeker hastalığı
hünnap meyvesi fiyatı
hünnap çeşitleri
hünnap kullanım şekli

1. Hünnap Ağacı Nerede Yetişir?

Hünnap ağacı ülkemizin bir çok bölgesinde yetiştiriliyor. Özellikle güney bölgelerde daha verimli yetişiyor çünkü hünnap ağacı kışın ılıman geçtiği ortamları seviyor. Ayrıca yetiştiriciler, hünnap meyvelerinin son baharda toplanması ve soğuya karşı pek dirençli olmamaları sebebiyle kış aylarında havanın çok soğumadığı bölgeleri tercih ediyor. Böylelikle donmalara karşı doğal önlem alınmış oluyor. 2. Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

hünnap meyvesinin tadı Türkiye'de pek fazla bilinmese de bu meyvenin sağlık için çok faydalı olduğu bir çok kişi tarafından biliniyor. 

- Düşük kalorili olmasına rağmen, hünnap meyvesi  enerji veriyor. Bu yüzden sporcular tarafından çok tercih edilir. 

- Hünnap meyvesi A ve C vitamini, Magnezyum, Fosfor, Kalsiyum ve özellikle Potasyum açısından çok zengindir. 

- Bolca antioksidan barındıran Hünnap, kanser hastalıklarıyla mücadelede etkilidir.

- İçinde bulunan B3 vitamin sayesinde kan dolaşımını düzene sokuyor ve kansızlığa karşı mücadele veriyor.

- Sindirimi kolaylaştırıp kabızlığa engel oluyor.

- Yukarıda bahsettiğimiz gibi potasyum bakımından zengin olan hünnap meyvesi kalp ve damar sorunlarına karşı çok faydalıdır.

- Araplar; bitkinin yapraklarını ishale karşı ve bağırsak parazitlerini öldürmekte kullanır. Hünap Meyvesi, öksürük tedavisi ve diğer akciğer şikayetlerini gidermek için de kullanılır. İç organlarda oluşan ödemleri azalttığı bilinmektedir.

- Modern Çin tıbbında hünnap, nefes ve ciddi duygusal sıkıntı ve sinirlere bağlı halsizlik, nefes darlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde ve tatsız otları maskelemek için ve dalak, mide hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bilim adamları hünnapla beslenen farelerin bağışıklık açısından daha dayanıklı olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca karbon tetraklorüre maruz bırakılan tavşanlardan, bir hafta boyunca günlük hünnap çayı tüketen tavşanların daha hızlı iyileştiği tespit edilmiştir..


3. Hünnap Meyvesi Nasıl Tüketilir?Hünap, güneşte kurutularak çerez olarak tüketilir ya da suda kaynatılıp içilebilir. Ayrıca reçeli de hazırlanabilir. Hünnap yaprağı çay olarak tüketilir ve bronşit, astım ve mide rahatsızlıklarına faydası çoktur.
hünnap diğer adı
hünnap faydaları neler
hünnap meyvesi nerede yetişir
hünnap ağacı
hünnap şeker hastalığı
hünnap meyvesi fiyatı
hünnap çeşitleri
hünnap kullanım şekli

- Peki Hünnap Çayı Nasıl Hazırlanır?

4 bardak süte 50-60 gram hünnap meyvesi konularak kaynatılır. Günde 4 defa birer bardak olarak tüketilebilir. 


Ayrıca diğer kullanım yöntemleri:

1-Öksürük, bronşit: Hünnap meyveleri kaynatılıp balla karıştırılarak yenir.

2-Balgam söktürücü: Hünnap meyveleri, ıhlamurla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.


3-Kan temizleyici: Hünnap, kekik ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.


4-Kabızlık: Hünnap meyveleri şurup yapılıp, balla tatlandırılarak içilir.


5-Yara iyileştirici: Hünnap yaprakları losyon yapılıp balla karıştırılarak yaralara pansuman yapılır.


6-Şeker: Hünnap yenir.


7-İshal: Hünnap yaprakları demlenip içilir.


8-Mide rahatsızlıkları: Hünnap yaprakları demlenir balla tatlandırılarak aç karnına içilir.


9-Kanser: 100gr. ısırgan tohumu, 100gr. çekirdeği çıkarılmış Hünnap meyvesi, 50gr. kitre öğütülür, balla macun yapılarak 1'er tatlı kaşığı yenir.


10-Boğmaca: Hünnap şurubu kışın bol bol içilmelidir.

4. Hünnap Yetiştiriciliği Para Kazandırır Mı?


Demirci Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karakaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda Türkiye'de hünnap üretiminin Demirci ilçesiyle özdeşleştiğini belirterek, şunları söyledi:"Bu yıl üretimimizde geçen yıla oranla mevsimsel etkilerden dolayı biraz düşüş yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl 150 tona yaklaşmıştık. Bu yıl rekoltemiz 100 ton civarında gerçekleşecek. Bu yıl hünnabımızın fiyatı 15 liradır. Geçen yıla oranla 5 lira artış var. Üreticimizin ürünü değer kazandı." 

Hünnap meyvesi, bin 500 dönüm tarım arazisinde yıllık ortalama 150 ton  üretilebilir. Tüccarlar tarafından üreticiden alınan hünnapların bir kısmı iç piyasaya veriliyor, önemli kısmı ise Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Hünnap meyve üreticisi Osman Söylenç, 200 ağaçla 2,5 ton hünnap ürettiğini ve bu başarıyı her yıl aşağa yukarı sağladıklarını söyledi. 

Hünnap yetiştiriciliği bir çok meyveye göre çok daha rahat yapılabilir ve  kilo başına kar marjı birçok meyveden daha yüksektir. Yukarıda, 200 ağaç ile 2,5 ton üretim yapılabildiğini söylemiştik. Peki kısa bir hesap yapalım:

2500 kg x 12 tl = 30000 tl 

Masraf olarak, işçi maliyeti haricinde ağaçlara uygulayacağınız göz aşısı ve kalem aşısı vardır. 30bin tl'den ortalama masrafı çıkarırsak aşağa yukarı elde kalan kar 20000 bin tl civarı olacaktır. 

hünnap diğer adı
hünnap faydaları neler
hünnap meyvesi nerede yetişir
hünnap ağacı
hünnap şeker hastalığı
hünnap meyvesi fiyatı
hünnap çeşitleri
hünnap kullanım şekli

18 Yorumlar

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

 1. Yalova'da çok yaygın ekilen ve tüketilen bir meyve...

  YanıtlayınSil
 2. Çok severim Hünnapı pek çok kimse bilmez çok faydalı

  YanıtlayınSil
 3. Bilgilendirme için teşekkürler 😊 faydaları ne kadar çokmuş 😊

  YanıtlayınSil
 4. Lokman hekim gibi meyve yok yok her hastalığa iyi geliyor. Arkadaşlar bende siteme bekliyorum
  https://yusuf-sezgin.blogspot.com/ takip edeni yorum yapanı anında takip ederim. Birbirimize destek olalım her konuda

  YanıtlayınSil
 5. Gerçekten çok faydalıymış :)

  YanıtlayınSil
 6. 10 parmağında 10 marifet olan bir bitkiymiş valla. Her derde derman lafının karşılığı.

  YanıtlayınSil
 7. Çok faydalı olduğunu biliyordum Hünnabın. Ama sayenizde detaylı bilgi sahibi oldum. Teşekkürler bu yararlı paylaşım için. :)

  YanıtlayınSil
 8. Faydaları saymakla bitmiyor gerçekten

  YanıtlayınSil
 9. Hem çerez, hem reçel hem çay olabilmesi harikaymış gerçekten. İlk defa duydum bu meyveyi.

  YanıtlayınSil
 10. Hünnap hakkında araştırmalar yapıyorum sanırım en faydalı işime yarayacak bilgiyi burada buldum güzel yazınız için teşekkür ederim sizi takipte kalacağım.

  YanıtlayınSil
 11. Bu meyvenin yaş yani oldun halini daha çok seviyorum belki tadına bakanınız vardır kalp sağlığı için özellikle tavsiye edilen bir meyve bunun haricinde pekçok şeye faydası var ama malesef değerini bilen yok işte. günümüzde herkes meyvelerden sebszelerden alabileceği vitamini takviye haplarla almaya çalışıyor yav etrafımızada o kadar c vitamini var adama bakıyorum c vitamini katkısı alıyor.

  YanıtlayınSil
 12. Hünnap meyvesinin bu kadar yararlı olduğunu bu kadar vitamin olduğunu bilmiyordum. Hatta daha önce hünnap nedir bilmiyordum bile. Hünnap nedir paydaları nelerdir yazınız için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 13. cemil doğancan16 Ocak 2019 18:32

  Vay canına. Hiç bilmiyordum gerçekten her derde devaymış bu hünnap. Paylaştığınız için teşekkürler

  YanıtlayınSil
 14. Hünnap dan pekmez de yapılıyor. hünnap pekmezi efsane tadı vardır. Ayrıca ben hünnap fidanı nereden bulabilirim ve hünnap fidanı alırsam nerede yetiştirebilirim çok merak ediyorum. Hünnap olağanüstü bir meyve eğer yetiştiriciliği hakkında daha fazla bilgi toplayabilir isem denemek istiyorum. Devamlı Hünnap nedir yazılarına karşılaşıyorum genel bilgi haricinde yetiştirme ile ilgili hiç bilgi yok. Hünnap fidanını nereden bulabilirim sorusuna lütfen cevaplayın yardımcı olun

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

Daha yeni Daha eski