Yıllardır bilim kurgu filmlerine konu olan ve gelecekte insanların kontrol edilmesi için kullanılabileceğinden endişe edilen çip teknolojisi hayata geçmeye başladı.


@ pixabay.com

İsveç basınında yer alan haberlere göre ülke genelinde 4000 kişi eline çip taktırdı. Çip yardımıyla evlerinin kapısını açabilen, bilet satın alabilen ve ödeme yapabilen kullanıcılar, uygulamanın günlük hayatlarında büyük kolaylık sağladığını kaydediyor.

Çok ufak boyutlarda olan bu çip, baş parmak ile işaret parmağı arasına basit bir ameliyatla yerleştiriliyor. Akıllı telefonlarda da kullanılan NFC teknolojisini destekleyen çipin, şarj edilme derdi yok. Çip kullanmaya karar veren insanlar, anahtar taşımak ve üzerlerinde kimlik, ehliyet ya da kredi kartı bulundurmak gibi zorunluluklardan kurtuluyorlar.

Çipin üretici firması olan Biohax, çipi kullananların sayısında son beş yılda patlama olduğunu ve bu çip sayesinde plastik atık harcamasının da düşürüldüğünü açıkladı. Çip kullanımının ülke genelinde daha da yaygınlaşmasıyla kağıt biletlerin ve plastik kartların tamamen günlük yaşamın dışına çıkartılabileceği düşünülüyor. 

Çip kullanımında şimdilik ortaya çıkan en önemli sorunsa, taktırılan çipin ömrünün sadece üç yıl olması. Üç yıl içinde kullanım süresi dolan çipin vücuttan çıkarılması ve yenisinin takılması gerekiyor.

Post a Comment

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

Daha yeni Daha eski