2030 yılında hangi ülke, ne kadar turist alacak? Dünyanın yeni turizm şampiyonu hangi ülke olacak? Türkiye'nin 2030 yılında kaç turist alması bekleniyor?

 Euromonitor International Araştırma Grubu tarafından yayınlanan son rapora göre önümüzdeki on yıl içinde dünyanın turizm merkezi Asya'ya kayacak. Son yıllarda Asya ülkelerinde ekonominin olumlu bir seyir içinde olmasının, yakında bu ülkelerdeki turizmi de tetiklemesi bekleniyor. Asya ülkelerinde orta sınıfların ekonomik büyümesinin bir neticesi olarak, insanların seyahate daha geniş bütçeler ayırması da bekleniyor.

Yayımlanan araştırmaya göre, 2030 yılında Çin, Fransa'yı geride bırakarak dünyanın en fazla ziyaret edilen ülkesi olmayı başaracak. 2030 yılında, Çin'in 127 milyon ziyaretçi alması ve turizm gelirlerini 2.6 trilyon dolara çıkartması bekleniyor. Tahminlere göre, aynı yıl Fransa 126 milyon ziyaretçi alarak, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri sıralamasında ikinci sıraya düşecek.

Çin ve Fransa'yı, 120 milyona yakın ziyaretçi sayısıyla ABD ve İspanya'nın takip edeceği tahmin ediliyor. 2030 yılına gelindiğinde en fazla ziyaretçi alan ülkeler sıralamasında Türkiye, Tayland, İtalya ve Hong Kong'un arkasından  8. sırada yer alacak ve 64 milyon turiste ev sahipliği yapacak. Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre geçtiğimiz yıl Türkiye'yi 32 milyon turist ziyaret etmişti. Bu da önümüzdeki 12 yıl içinde Türkiye'nin, ziyaretçi sayısını iki katına çıkaracağı anlamına geliyor.

Euromonitor International'in araştırmasında, Türkiye'den sonra, Meksika, Birleşik Krallık, Japonya ve Almanya'nın, 2030 yılında en fazla ziyaretçi alan ülkeler olacağı belirtiliyor.

Kaynak: EuroNews

1 Yorumlar

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

Yorum Gönderme

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

Daha yeni Daha eski