Amog Koşucusu, genellikle Endonezya ve Malezya gibi ülkelerde görülen bir çeşit cinnet haline bürünen kişilere verilen addır.

Bu vak'ada, bunalıma giren kişi, cinnet geçirir ve eline aldığı herhangi bir silahla hiçbir belirli hedef gözetmeden kalabalıklar arasına dalıp rastgele insanları öldürür. Amog Koşusu genellikle pazar, okul, çarşı vs. gibi yerlerde gerçekleştirilir. Amog Koşucusu, geçirdiği cinnet sebebiyle tamamen kontrolden çıkmıştır ve genellikle öldürülmeden durdurulması mümkün değildir. Bu nedenle Amog Koşusu, bir  intihar şeklidir. Bu şekilde intihar eden kişilerde, akıl tamamen devre dışı kalır ve acıma duygusu yokolur. Amog koşusuna başlayan kişi, önüne çıkanlar arasında kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk, yetişkin gibi ayrımlar yapmaz; tamamen öldürmeye ve yoketmeye kilitlenir.

Amog Koşusu vakalarında, saldırganların çoğunlukla alkol ve uyuşturucu gibi maddelerin etkisi altında oldukları da bilinmektedir.

Amog Koşucularına Uzak Doğu ülkelerinde rastlandığı genel kabul görmüş olsa da, dünyanın birçok ülkesinde Amog koşucularına rastlanmıştır. Özellikte ABD'de öğrenciler tarafından okullarda düzenlenen silahlı saldırılar ve katliamlar bu başlık altında ele alınabilir.

Amog Koşusu, birçok filme ya da edebiyat eserine doğrudan ya da dolaylı olarak konu olmuştur. Bu bağlamda, dünyanın en büyük yazarlarından Stefan Zweig'ın Amog Koşucusu (Der Amokläufer) adlı uzun öykü kitabı anılabilir. Zweig'ın bu eserinin Türkçe tercümesi de mevcuttur ve Türkiye'de son derece popülerdir.


1 Yorumlar

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

  1. ben de zweıg'in Amok'unu okumaya başlamadan önce iyi bir ön bilgi oldu.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

Daha yeni Daha eski