Dünyanın en tuhaf sporları serisine bir Japon sporu ile başlamak istedik. Bo-Taoshi, yani kısaca direk devirme oyunu. Bu sporda hangi takım "Hız", "Kaos" ve "Saldırganlık" konusunda daha başarılıysa o galip gelme olasılığı yüksektir. Kelimenin tam anlamıyla "direk devirme" olarak tercüme edilen Bo-Taoshi, aslında bir kaç farklılık dışında, bayrak kapmacayı andırıyor. 

Farklılıklar şu şekilde:

1. Bayrak bu sefer bir direk.
2. Oyunu kazanmak için direğin devrilmesi gerekiyor.
3. Direğe ulaşmak için karşı takımın oyuncularını biraz hırpalamalısın.

Bo-Taoshi aslında Amerikan Futbolu, Rugby, Dövüş Sanatları ve Boks gibi bir çok elementi içinde barındıran bir spordur. Japonya'da o kadar çok tutkunu var ki, okullar Bo-Taoshi müsabakalarına katılmak için takım kuruyor ve antreman yapıyorlar. İnanılması zor olsa da çocuklar, gençler ve orta yaşlı insanlar her fırsatta Bo-Taoshi yani direk devirme oyununu oynuyorlar.

Bo-Taoshi'nin tarihi ve geleneği ülkede hala tartışma konusu olsa da, 1945 yılında Japon askerleri ülkenin çalkantılı dönemlerinde savaşa hazırlanmanın bir yolu olarak oynandığı düşünülüyor.

Bo-Taoshi nedir? konusuna açıklık getirdikten sonra bu oyunun nasıl oynandığını anlatalım. Bu Japon sporu veya oyunu 150 kişi ile oynanıyor. Evet yazım hatası falan yok, okuduğunuz gibi 150 kişi. 75 kişi direği savunurken diğer 75 kişi direği indirmeye çalışıyor.

Bo-Taoshi sporu nasıl oynanır? diye merak ediyorsanız altta paylaştığımız videoda oyunun bir kesitini izleyebilirsiniz.4 Yorumlar

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

  1. Ne enteresan bi uğraşmış. Oyun demek istemiyorummm. Sağolun bilgilendirme için
    Bu arada takibe aldım sizi ve r klm tık beklerim :)

    YanıtlayınSil
  2. çok farklıymış gerçekten... sayenizde öğrenmiş oldum:)

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

Daha yeni Daha eski