Dünyanın En Tuhaf Sporu Bo-Taoshi | Japon Sporu

- Kasım 27, 2018
Dünyanın en tuhaf sporları serisine bir Japon sporu ile başlamak istedik. Bo-Taoshi, yani kısaca direk devirme oyunu. Bu sporda hangi takım "Hız", "Kaos" ve "Saldırganlık" konusunda daha başarılıysa o galip gelme olasılığı yüksektir. Kelimenin tam anlamıyla "direk devirme" olarak tercüme edilen Bo-Taoshi, aslında bir kaç farklılık dışında, bayrak kapmacayı andırıyor. 

Farklılıklar şu şekilde:

1. Bayrak bu sefer bir direk.
2. Oyunu kazanmak için direğin devrilmesi gerekiyor.
3. Direğe ulaşmak için karşı takımın oyuncularını biraz hırpalamalısın.

Bo-Taoshi aslında Amerikan Futbolu, Rugby, Dövüş Sanatları ve Boks gibi bir çok elementi içinde barındıran bir spordur. Japonya'da o kadar çok tutkunu var ki, okullar Bo-Taoshi müsabakalarına katılmak için takım kuruyor ve antreman yapıyorlar. İnanılması zor olsa da çocuklar, gençler ve orta yaşlı insanlar her fırsatta Bo-Taoshi yani direk devirme oyununu oynuyorlar.

Bo-Taoshi'nin tarihi ve geleneği ülkede hala tartışma konusu olsa da, 1945 yılında Japon askerleri ülkenin çalkantılı dönemlerinde savaşa hazırlanmanın bir yolu olarak oynandığı düşünülüyor.

Bo-Taoshi nedir? konusuna açıklık getirdikten sonra bu oyunun nasıl oynandığını anlatalım. Bu Japon sporu veya oyunu 150 kişi ile oynanıyor. Evet yazım hatası falan yok, okuduğunuz gibi 150 kişi. 75 kişi direği savunurken diğer 75 kişi direği indirmeye çalışıyor.

Bo-Taoshi sporu nasıl oynanır? diye merak ediyorsanız altta paylaştığımız videoda oyunun bir kesitini izleyebilirsiniz.Advertisement

4 yorum

avatar

Ne enteresan bi uğraşmış. Oyun demek istemiyorummm. Sağolun bilgilendirme için
Bu arada takibe aldım sizi ve r klm tık beklerim :)

avatar

İlginç bir spormuş hakikaten.

avatar

çok farklıymış gerçekten... sayenizde öğrenmiş oldum:)

avatar

Hiç bana göre değil.

Yorum bırakırsanız seviniriz :D
EmoticonEmoticon

Popüler Yayınlar

 

Start typing and press Enter to search