Albert Einstein kimdir?  araştırmalarımızın sonucunda, Einstein'in sadece fizikçi olmadığını ve düşünceleriyle dünyaya yön verdiğini anladık. Albert Einstein hakkında birçok söylenti var ve doğru yanlış haberler etrafta dolaşırken, biz yaptığımız araştırmalarla, Einstein2ın hayatını doğru bir şekilde size kısaca anlatmaya çalışacağız. Yazımıza geçmeden önce şunu belirtelim, Albert Einstein şu şekilde okunur: Albert Aynştayn.


Albert Einstein kimdir? buluşları, çocukluğu, aynştayn beyni ve iq değeri ne kadar? Aynştayn bilinen meşhur sözleri? Yazdığı kitaplar? Albert Aynştayn aslen nereli? Einstein nereli? Aynştayn yahudi mi? kısaca hayatı ve kaç çocuğu hakkında bilgi albert einsteinın kısaca hayatı ve buluşları


Albert Einstein Kimdir? 

 

Einstein'in Kronolojik Hayat Hikayesi

 • →1879| Albert Einstein 14. Mart saat 11.30'da  Herrmann ve  Pauline Einstein'in çocuğu olarak , Almanya'nın Ulm kentinde doğdu.
 • →1880| Einstein ailesi Haziran ayında München'e taşındı. Burada Albert'in babası Herrmann Einstein ve amcası Jakop elektrik Mühendisliği Firması Einstein&Cie kurdular. 
 • →1881| yılında kız kardeşi Maja dünyaya geldi 

 • →1885| Albert Einstein ilkokula başladı ve aynı zamanda keman dersi de aldı. Einstein'in gittiği okul, Katolik okulu olduğu için, okulda Yahudi dini anlatılmazdı. Babası da evde Albert'e özel hoca tuttu ve böylelikle kendi dini hakkında dersler almaya başladı.
 • →1889| Yılında akıl hocası Max Talmund ile beraber okumaya, yazmaya ve bilimsel araştırmalar yapmaya başladı. Albert Einstein daha "on" yaşındayken, Talmund, Albert Einstein birlikte basit kitaplar okumaya başladılar ama öğrencisinin bu tarz kitaplardan hoşlanmadığını anlayan Talmund, ona daha farklı kitaplar önerdi. Einstein'ı daha yakından tanıdıktan sonra onun sıradan bir çocuk olmadığını anladı ve Kant'a ait olan "Saf Aklın Eleştirisi" kitabını okutturdu. Bu kitabı anlamakta zorlanmayan Alber Einstein, daha sonra okulda devamlı Kant hakkında konuşmaya başladı ve hocalarının da ilgisini çekti. Böylelikle Alber Einstein keşfedilmeye başlandı. 
 • →1900| Yılında Üniversiteyi başarıyla tamamlayan Albert Einstein, Matematik ve Fizik öğretmeni oldu. 
 • →1901|  21 Şubatta İsviçre Vatandaşı oldu. Öğretmenlik için başvurduğu birçok okuldan ret cevabı alan Albert Einstein, İsviçre Patent Ofisinde iş buldu. Cihazların farklılıklarını ve zayıf yönlerini görerek, nasıl düzeltebileceği üstünde çalışıyordu. Bazen cihazlar üzerinde o kadar çok değişiklik yapması gerekiyordu ki aletler artık onun tasarımı haline geliyordu.

Albert Einstein kimdir? buluşları, çocukluğu, aynştayn beyni ve iq değeri ne kadar? Aynştayn bilinen meşhur sözleri? Yazdığı kitaplar? Albert Aynştayn aslen nereli? Einstein nereli? Aynştayn yahudi mi? kısaca hayatı ve kaç çocuğu hakkında bilgi albert einsteinın kısaca hayatı ve buluşları


→1903| 6 Ocak, ailesinin şiddetle karşı çıkmasına rağmen Mileva Mariç ile evlendi.

 1921     Fotoelektrik üzerine yaptığı çalışmayla  Nobel Ödülü kazanmıştır.

 • →1933| yılında Almanya'da Nasyonal Sosyalist Parti'nin iktidara gelmesiyle, yasalar yüzünden çalışmalarına izin verilmeyen 40 bilim adamı adına Mustafa Kemal ATATÜRK'e bir mektup yazarak onların Türkiye'de çalışmalarına devam etmelerini istemişti. Atatürk bu isteği kabul ederek, Yahudi bilimadamlarına  İstanbul Üniversitesi'nde çalışma imkanı tanımıştır. Türkiye üniversitelerindeki birçok kürsünün kurulmasında bu bilim adamlarının katkıları olmuştur.

 • →1955 yılında 76 yaşında iç kanama sonucu hayatını kaybetti. "Generalized Theory of Gravitation" adlı çalışması yarım kaldı.Ölümünden sonra otopsisini yapan Dr. Thomas Stoltz Harvey beynindeki anormaliyi fark etti. Einstein'in beynindeki Paryetal lobun, normal insanlarınkinden %15 daha büyük olduğunu keşfetti. Beynin bu bölgesi matematik ve görsel yetenekle ilgili becerilerinin geliştiği bölge idi. Ayrıca
  Einstein'nın beyninin normal insanlardan %73 daha fazla kıvrımlı olduğu gözlemlendi.

Albert Einstein'ın Kısaca BuluşlarıKütle Enerjisi Denkliği: E = MC2 formülünü bulan Einstein, kütle ile enerji arasında kurduğu bağ ile enerjinin maddenin kütlesi ile ışık hızının karesinin çarpımına eşit olduğunu savunmuştur. Ve bu formül ile modern bilimin temellerini atmıştır.

Kuantum Fiziği ve Belirsizlik İlkesi: Bu ilkede ise Einstein, zaman ve enerjinin aynı anda doğru bir şekilde saptanamayacağı fikrini savunmuştur.

Brown Hareketi ve İstatistiksel Fizik: Polenlerin su içerisindeki sıçramaları üzerine çalışan Robert Brown’un gözleminden yola çıkan Einstein, molekül büyüklüğüyle hareket arasındaki matematiksel ilişkiyi bulmuş ve atom ile moleküllerin büyüklüğünü hesaplamayı mümkün kılmıştır.

Bose-Einstein Yoğuşması (İstatistiği): Einstein’ın Hint fizikçi Satyendra Nath Bose ile yaptığı çalışması ise parçacıkları bozonlardan oluşan maddelerin en alt seviyede yoğunlaştığı, kuantum etkilerinin gözlendiği maddenin bir halidir. Bu kuramda etkileşime girmeyen parçacıklardan meydana gelen bozon gazı tek bir kuantum haline yoğuşabileceği saptanmıştır.

Fotoelektrik Etkisi: 1921 yılında Albert Einstein’a Nobel Fizik Ödülü kazandıran kurama göre ise belirli bir kaynaktan yayılan ışık veya elektromanyetik dalgalar, bir maddenin yüzeyine düştüğünde elektronlar yaymaktadırlar. Ve yayılan bu elektronlara fotoelektron denilmektedir.

Albert Einstein kimdir? buluşları, çocukluğu, aynştayn beyni ve iq değeri ne kadar? Aynştayn bilinen meşhur sözleri? Yazdığı kitaplar? Albert Aynştayn aslen nereli? Einstein nereli? Aynştayn yahudi mi? kısaca hayatı ve kaç çocuğu hakkında bilgi albert einsteinın kısaca hayatı ve buluşlarıAlbert Einstein'in Yazdığı Kitaplar


 • 1.  Görelilik; Özel ve Genel Kuram: Popüler Bir Yorum, 1920.
 • 2.  Görelilik'in Anlamı, 1921.
 • 3.  Tek Atomlu Ddeal Gazların Kuantum Kuramı, 1924.
 • 4.  Brown Hareketi Kuramı Üzerine Araştırmalar, 1926.
 • 5.  Siyonizm Hakkında, 1930.
 • 6.  Niçin Savaş, 1933.
 • 7.  Gördüğüm Kadarıyla Dünya, Denemeler, 1934.
 • 8.  Felsefem, 1934.
 • 9.  Fiziğin Evrimi, Leopold Infield ile birlikte, 1938.
 • 10.Otobiyografik Notlar, Denemeler, 1949.

Albert Einstein kimdir? buluşları, çocukluğu, aynştayn beyni ve iq değeri ne kadar? Aynştayn bilinen meşhur sözleri? Yazdığı kitaplar? Albert Aynştayn aslen nereli? Einstein nereli? Aynştayn yahudi mi? kısaca hayatı ve kaç çocuğu hakkında bilgi albert einsteinın kısaca hayatı ve buluşları


Albert Einstein'in Beyni 


Albert Einstein vefat ettikten sonra beyni otopsi uzmanı Dr. Thomas Harvey tarafından çalındı. Kendisi  ailesinden izin aldığını iddia etse de durum pek öyle değil. Harvey Albert Einstein'ın beynini araştırdığında normal bir insan beyninde pek farkı olmadığını söylemişti. O çağın teknolojisi ile fark edilmeyen bir durum vardı.

O da şu şekilde:


 • Einstein’in beyni, farklı zamanlarda pekçok biliminsanı tarafından incelenmiş. Genel olarak varılan kanı, beynin büyüklük olarak normal insanların beynine göre bir farkı olmamasına rağmen, yapısal olarak bazı küçük  farklarının olduğu yönünde. Bilim insanları, beynin kimi bölgelerindeki girintilerin daha derin olduğunu, sağ beyin yarımküresindeki pre-frontal korteks bölgesinin göreceli olarak geniş olduğunu saptamış durumdalar. Biliminsanları, bu bulguların, Einstein’in ileri bilişssel yetenekleri ve matematiksel dehası ile uyumlu olduğunu düşünüyorlar. Beyne ait detaylı bulguları özetleyen güncel bir makaleye Brain isimli bir nöroloji dergisinden ulaşmak mümkün.,
 • Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi, Einstein’ın beyninden alınan kesitlerin mikroskopik görüntüleri ve yapılan incelemelerde saptanan bulguları içeren bir iPad uygulaması yayınlamış durumda. Einstein Brain Atlas isimli uygulamayı iTunes’dan indirebilirsiniz.
 • Linkteki klip, Prof. Kenji’nin başrolü oynadığı, Einstein’in Beyni isimli belgeselin en çarpıcı sahnesini içeriyor.

Albert Einstein kimdir? buluşları, çocukluğu, aynştayn beyni ve iq değeri ne kadar? Aynştayn bilinen meşhur sözleri? Yazdığı kitaplar? Albert Aynştayn aslen nereli? Einstein nereli? Aynştayn yahudi mi? kısaca hayatı ve kaç çocuğu hakkında bilgi albert einsteinın kısaca hayatı ve buluşları


Kaynaklar:16 Yorumlar

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

 1. Einstein yaşamını merakla incelediğim bir bilim adamıdır. Özellikle izafiyet teorisi ve kuantum hakkında yaptığı çalışmalar oldukça farklı ve ilginç. Elimden geldiği ve anlayabildiğim kadar bu konular hakkında yazılanları okumaya bilgilenmeye çalışıyorum. Yaşamını anlatan bir dizi var Genius. Bu dizi her sezon bir dahiyi anlatıyor. İlk sezonda Einstein'i konu almıştı. İkici sezonunda Picasso'yu anlattı. Tavsiye ederim size de:)

  YanıtlayınSil
 2. Beynini çaldıklarını okuyunca çok şaşırdım. Ne fena ya, sen o kadar faydalı ol insanlığa, ölünü rahat bırakmasınlar

  YanıtlayınSil
 3. Çok faydalı bilgi olmuş.Atatürk'e mektup yazması bayağı ilginçti.

  YanıtlayınSil
 4. Merhabalar.
  Albert Einstein ile ilgili çalışmanızı okudum ve inceledim. Albert Einstein'ın aslen Yahudi asıllı olduğunu bir başka makalede okumuştum. İsviçre vatandaşlığına geçtiğini bilmiyordum. Ben de Albert Einstein'ı İzafiyet Teorisi "E=mc2" ile tanıdım. Basitçe kitaplarımızda bu kuram şöyle anlatılmaktaydı. 1 gr. madde enerjiye dönüştüğünde 1.700 ton ağırlığındaki bir su kütlesini 1.700 metre yukarı fırlatır. Hiç unutmam!..
  Çok güzel, değerli ve önemli bir paylaşımdı. Emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlayınSil
 5. Güzel bir yazı
  Bu da benden bir ekleme olsun.
  Einstein’ın dil çıkarmış şekilde çekilmiş meşhur resmini bilmeyen yoktur.
  72. Yaş gününde onuruna verilen davette kameralara poz vermekten yorulmuştur. Davet bitiminde arkadaşı onu evine bırakmak için tam arabaya bindiklerinde son bir pız için yanına yaklaşan kameraya bu meşhur pozunu verir.
  Daha sonra bu resmini çok sever ve 9 tane sipariş verir.

  YanıtlayınSil
 6. Albert Einstein 👏🏻👏🏻
  Yalnız beyninin çalındığını okuduğumda yanlış okudum sandım tekrarladım ama doğruymuş
  Ah biz insanlar ne oluye ne diriye saygı göstermeyi öğrenemedik

  YanıtlayınSil
 7. Beynini çaldıklarını okuyunca inanmamıştım.Einstein,yaşamını hep merak ettiğim bir dahi. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 8. 20.yy' a yön veren özel insanlardan biri gerçekten. Büyük Atatürk'ün Nazi zulmünden kaçan bilim insanlarını desteklemesi ve onları topraklarımızda hizmet vermeye davet etmesi kendisinin akla, bilime, ilerlemeye verdiği büyük önemin göstergelerinden. Paylaşımınız, emekleriniz için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 9. Paylaşım için teşekkürler :) Detaylı bilgi olmuş.

  YanıtlayınSil
 10. Albert Einstein sürprizlerle dolu bir hayat...

  YanıtlayınSil
 11. değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Einstein hakkında bir sürü bilgi var. Diğer internet sitelerinde detaylı anlatılmış o yüzden kısa bir özet geçmek istedim.

  YanıtlayınSil
 12. Çok güzel bir paylaşım olmuş. Tanışmak istediğim insanlar arasında gelir kendileri :)

  YanıtlayınSil
 13. E=mc2 unutamadgm formüllerden allah razı olsun sayesinde fizik gibi kabus bir dersi bu formülle halledebldk çogu zaman :)

  YanıtlayınSil
 14. Güzel ve faydalı bir içerik olmuş, tebrik ederim...

  YanıtlayınSil
 15. Bence üzerine çok şeyler yazılabilecek, dünyanın gördüğü en nadir bilim insanlarından biri Albert Einstein. Bu yazı bazı eksikler barındırmakla birlikte güzel bir başlangıç yazısı olabilir.İçeriği biraz daha zenginleştirseniz çok iyi olur. Ben de bahsedilmemiş bir özelliğini yazayım:
  Albert Einstein ABD'ye gittikten sonra yoğun şekilde savaş karşıtı bir mücadele başlatmıştır. İkinci Dünya Savaşına karşı bildiriler yayımlamıştır. Ayrıca Einstein, üç yüz yıllık Newton fiziğini kökünden sarsmıştır. Einstein'a kadar Newton'un kainatın sırlarını keşfettiği düşünülüyor ve sarsılmaz bir otorite olarak görülüyordu. Einstein, bilim dünyasında neredeyse dogma haline gelmiş bu anlayışı yerle bir etmiş, Newton'un yanıldığını ispatlamıştır. İginç olan ise teorik fizikçi olan Einstein'ın bütün araştırmalarını ilk olarak teorik olarak ortaya atması ve tespitlerinin doğruluğunun daha sonra test edilerek haklılığının anlaşılmasıdır.

  YanıtlayınSil
 16. Bilim otoritelerine başkaldırmış, büyük bir dahi. İnsanlık ondan hiç haberdar olmayabilirdi. Kaç Einstein, farkedilmeden ve kendini gerçekleştiremeden ölüp gitmiştir acaba?

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

Daha yeni Daha eski