Altın ayar hesaplama formülü nedir? 

22 Ayar bilezik fiyatı nasıl hesaplanır? 

Bileziğimi bozdurmak istesem ne kadar para alırım? Mesela Alyans altınının gerçek değeri ne kadardır ve nasıl hesaplanır? 
Altın ayar hesaplama formülü aslında çok basittir. Aldığınız bileziğin veya alyansın gerçek değerini öğrenmek için sadece iki bilgiye sahip olmanız yeterli olacaktır. 

Ama hesaplamaya geçmeden önce size bir kaç önemli bilgi vermek istiyoruz. 

Yazımızın Konu başlıkları şu şekilde:
1. Altın bilezik, kolye veya alyansın kaç ayar olduğunu nasıl öğrenirim?
2. 24 ayar, 22 ayar, 21 ayar, 18 ayar ve 14 ayar neyi ifade eder?
3. 22 veya 21 ayar bilezik fiyatını hesaplamaAltın ayar hesaplama formülü nedir? 

22 Ayar bilezik fiyatı nasıl hesaplanır? 


Bileziğimi bozdurmak istesem ne kadar para alırım? Mesela Alyans altınının gerçek değeri ne kadardır ve nasıl hesaplanır?

Bir Takının Ayarı Nasıl Öğrenilir?

Elinizde bulunan bir 22 ayar bileziğin iç kısmına baktığınızda "22K" veya "916" damgası görmelisiniz. Bu ibareler aldığınız bileziğin 22 ayar olduğunu ifade ediyor. Peki içinde yazan damgaya ne kadar güvenmeliyiz? 
Bu yazıyı hazırlayan kişi olarak yaklaşık 3 yıllık kuyumculuk tecrübem var ve hala bu sektörde çalışıyorum. Takıların içine vurulan ve ayar belirten damgalar, aslında devlet tarafından hiç bir şekilde kontrol edilmiyor. Her altın atölyesinin kendi lazer makinesi vardır ve o makine sayesinde bileziğin içine üretici istediği rakamları yazabilir. Tanımadığınız ve güvenilir olmayan bir kuyumcuya gittiğinizde size ayarı daha düşük olan bileziği 22 ayar bilezik olarak satabilir. Kuyumcu bir atölye ile anlaşarak, aslında 14 ayar olan bileziğin içine 22 ayar damgası vurdurabilir. Tabi bu durum denetim olmadığından atölyeci ve perakende satışı yapan kuyumcunun vicdanına kalmış. 

Mevzu dolandırmak ise herkes her şeyi yapabilir.  Şimdi, ama renginde ton farkı olur 14 ayar bilezik veya alyans daha açık ve 22 ayar bilezik ve alyansların rengi çok daha koyu oluyor. Farkı oradan anlayamaz mıyız, diye sorarsanız, hemen cevaplayayım: Hayır, asla gözle anlayamazsınız. Çünkü kuyumculuk sektöründe yaldız diye ifade ettiğimiz bir renklendirme işlemi var. 22 ayar bileziğin daha yoğun bir altın rengine sahip olmasının asıl sebebi ona 22 ayar yaldız işlemi yapılmasıdır. Yani ben 14 ayar bileziğimi yaldızcıya götürdüğümde "abi şu bileziğimi 22 ayar yaldız yaparmısın?" dediğimde, iki dakika içerisinde 14 ayar bileziğim 22 ayar bilezik renginde bana geri verilebilir. O yüzden bu gibi durumlar biraz güvene bağlı. Gittiğiniz kuyumcunun, ya aile dostu ya da kurumsal şirket olması güveni artırıyor, dolandırılma ihtimalini düşürebiliyor.
Çok güvenilir olmamakla birlikte altın bir takının içerisinde ayar rakamı mutlaka olmalıdır.
22 ayar bilezik veya herhangi bir aksesuarın içinde: "22K" veya "916" yazar
21 ayar bilezik veya herhangi bir aksesuarın içinde: "21K" veya "875" yazar
18 ayar bilezik veya herhangi bir aksesuarın içinde: "18K" veya "750" yazar
14 ayar bilezik veya herhangi bir aksesuarın içinde: "14K" veya "585" yazar

Peki bu ayarlar ne işe yarıyor ve neyi ifade ediyor?

Altın ayar hesaplama formülünü öğrenmeden önce ayar rakamlarının neyi ifade ettiğini öğrenmemiz çok önemli. 
22 ayar ( 22 ayar bilezik, kolye, bileklik, gerdanlık vs) ifadesi, aldığınız takının ağırlığının %91.6'sının has ( saf) altın olduğunu bildirir.

Aynı şekilde 21 ayar ifadesi ( 21 ayar bilezik, kolye, bileklik veya gerdanlık vs.) takının içerisinde %87.5 oranında has (saf) altın olduğunu bildirir.

18 ayar, altın takının %75'inin has (saf) altın olduğunu ifade eder.
14 ayar, altın takının %58.5'inin has (saf) altın olduğunu ifade eder.


Altın Ayar Hesaplama Formülü Nedir ve Hesaplama Nasıl Yapılır?


Altın ayar hesaplamasını matematiksel terimlerden ziyade size bir örnek ile anlatmaya çalışacağım. 

Örnek;

Siz bir kuyumcuya gittiniz ve 15.36 gram 22 ayar bilezik aldınız. Eve geldiniz ve aldığınız bileziğin gerçek fiyatını öğrenmek istiyorsunuz. 
Şimdi:

15.36 gram gelen bir 22 ayar bilezik şu şekilde hesaplanıyor.

15.36 gram. x 0,916 = 14,07 gram has altın yapıyor

Peki bunun anlamı ne?

22 ayarın ne anlama geldiğini yukarıda ifade etmiştik. 22 ayar bileziğin içerisinde %91,6 has saf altın vardır.
Bizde 15.36 gram olan bileziğin ağırlık değerini (yüzde) 91.6 ile çarparak, takının içindeki has altın miktarını bulduk; yani 14,07 gram. 

Ben bu yazıyı hazırlarken 1 gram has altın 227.45 TL idi

14.07 gr. (has altın ) x 227.45 TL = 3200,22 TL

15.36 gram 22 ayar bilezik aldığınızda 3200 TL değerinde bir bilezik almış oluyorsunuz. Tabi siz kuyumcuya ürünün özelliğine göre büyük ihtimalle 3600 TL'nin üzerinde bir para ödersiniz, aradaki fark da kuyumcunun işçilik dediğimiz karıdır. 

Altın ayar hesaplaması veya altın hesaplama formülü kısaca bu şekildedir. Anlaşılmayan yer olursa yorum kısmından bize yazarsanız size memnuniyetle yardımcı oluruz. 


Altın ayar hesaplama formülü nedir? 

22 Ayar bilezik fiyatı nasıl hesaplanır? 


Bileziğimi bozdurmak istesem ne kadar para alırım? Mesela Alyans altınının gerçek değeri ne kadardır ve nasıl hesaplanır?

Peki aldığımız bileziği iade ettiğimizde gerçekten bu tutarı alabilirmiyiz?

Eğer bileziğinizi bir kuyumcuda iade etmek istediğinizde, kuyumcu bileziğin ayarından yaklaşık yüzde %1 düşerek alır.
Dipnot: Kuyumcu bileziği normal ayarından %1 daha düşük ayara iade almasının haklı sebebi var. Sizden aldığı bileziği ocakta erittiğinde saf altının belli bir oranı fire olarak yok oluyor. Kuyumcu da kendi zarar etmemek için eritmeden sonra çıkabilecek farkın büyük bir oranını bileziğin sahibine yansıtıyor. Bir nevi kendini garanti altına alıyor.  

 Bozdurma işlemini örnek üzerinden daha detaylı anlatalım.

15.36 gram 22 ayar bileziğinizi bozdurmak için bir kuyumcuya gittiniz. Kuyumcu 22 ayar yani %91.6 saf altın olan bileziğinizi, %91.6 dan değil %90.6 dan iade alır. 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 15.36 gram bileziğin %91.6 alarak 14.07 gram saf altın elde ediyorduk ama kuyumcu bileziğinizi %90.6 iade aldığı için 15.36 gram bileziğin saf altın oranı 13.92 gram yapıyor . 

13.92 x 227,45 TL = 3166 TL yapıyor. Kuyumcudan alacağınız net para 3166 TL'dir. 7 Yorumlar

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

 1. Detaylı anlatım için tesekkurler

  YanıtlayınSil
 2. Bay baya ayrıntılı bir konuymuş yahu bu. Valal uğraşılmaz bu hesaplarla :D

  YanıtlayınSil
 3. cidden sayenizde iddia kazandım az evvel elimdeki saatin 22 ayar olduğuna inandıramadım hem sayenizde gece saatinde kapı kapı kuyumcu aramadım hemde iddiayı kazandım :D

  YanıtlayınSil
 4. Bu soruları hep merak etmişimdir hiç araştırma fırsatım olmamıştı sitenizi gezerken gördüm fikir sahibi oldum bir bilgi edinmiş oldum çok teşekkürler oldukça okunaklı bir yazı olmuş hoşuma gitti

  YanıtlayınSil
 5. Merhabalar.
  En ince ayrıntısına kadar konuyu çok güzel anlatmışsınız. Kaleminize ve emeğinize sağlıklar dilerim. Çeyrek altın için de buna benzer bir hesaplama yapılarak, gerçek altın değeri bulunuyordu, ama bu benim işim olmadığı için unuttum. Altın fiyatları da piyasanın kötü gidişinden etkilenerek çok yükseldi. Bir çeyrek almak istediğiniz de yenisi için 380 TL. eskisi için de 275 TL. istiyorlar. Oysa bir zamanlar ne kadar ucuzdu. O ucuzluk zamanı her ay bir iki tane alıp bir yere koyabilirdik. Ama artık zor.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlayınSil
 6. cemil doğancan15 Ocak 2019 01:13

  sonunda anlayabildim. yıllar sonra bu sorunu çözdüğüm için mutluluktan uçuyorum. teşekkürler gerçekten

  YanıtlayınSil
 7. Tüm yorumlarınız için teşekkür ederim. Altın bozdururken önceden fiyatını tahmin etmek herhangi bir dolandırıcılık girişimine engel olabilmeniz için paylaştım inşallah faydalı olmuştur

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

Daha yeni Daha eski