Soğuk Algınlığı ve Grip çoğunlukla bir sonraki mevsime geçiş sürecinde ortaya çıkar. Bağışıklık sistemimizin gelen mevsime adapte sürecinde bu tarz hastalıklar karşımıza çıkabiliyor. Bu yazımızda Soğuk Algınlığı nedir? Griple olan farkları nelerdir?  Soğuk Algınlığı neden oluşur ve belirtileri nelerdir? Soğuk Algınlığı bulaşıcı mı ve eğer bulaşıcı ise nasıl bulaşır? Tedavi süreci nasıl işler ve önlemimizi nasıl almalıyız? Hamilelikte, Bebeklerde, Çocuklarda, Yetişkinlerde ve Yaşlı insanlarda soğuk algınlığı ayrıca kedi, köpek ve kuşlarda soğuk algınlığı süreci nasıl işler? bunları işleyeceğiz.

Soğuk algınlığı nasıl geçer

Grip nedir Soğuk algınlığını 24 saatte yenin Soğuk algınlığı ilaç tavsiye Çoçuklarda grip için ne iyi gelir Grip belirtiler Üşütmeye ne iyi gelir Çoçuklarda soğuk algınlığına Ne iyi Gelir bitkisel Gribin nedenleri Bebeklerde grip tedavisi bitkisel


Soğuk Algınlığı Nedir?

Soğuk Algınlığı en sık yaşanan hastalık olarak bilinir. Üst solunum yollarını doğrudan etkileyen bir çeşit enfeksiyon hastalığıdır. Soğuk Algınlığı "akut nezle" ve "viral faranjit" olarak da bilinir. Çoğunlukla burun akıntısının ellere ve diğer yüzeylere temas etmesi sonucu yayılır. 
Mevsim geçişlerinde en rastlanan hastalık türü olan soğuk algınlığında, yüksek ateş gibi sorunlar olmaz. Daha çok burun akıntısı, öksürme ve hapşırma gibi belirtilerle kendini belli eder. Bağışıklık sistemi zayıf veya gelişmekte olan insanlarda daha sık tekrarlanır.

Soğuk Algınlığı sıklıkla Grip ile karıştırılır, o yüzden soğuk algınlığını daha detaylı ele almadan önce grip ile farklarını sizinle paylaşalım.

Grip ve Soğuk Algınlığı Arasında Farklar Nelerdir?

Grip, Soğuk Algınlığına göre daha sert bir hastalıktır. Grip ve Soğuk Algınlığı arasında en büyük fark aslında yüksek ateştir. Bir insan eğer gripse onda yüksek ateş de vardır, soğuk algınlığında ise böyle bir durumla karşılaşılmaz. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük ve hapşırma ile başlayan soğuk algınlığı daha sonra üzerine yüksek ateşte eklendiğinde gribe dönüşüyor.

Soğuk algınlığı nasıl geçer

Grip nedir Soğuk algınlığını 24 saatte yenin Soğuk algınlığı ilaç tavsiye Çocuklarda grip için ne iyi gelir Grip belirtiler Üşütmeye ne iyi gelir Çocuklarda soğuk algınlığına Ne iyi Gelir bitkisel Gribin nedenleri Bebeklerde grip tedavisi bitkisel

Grip ve Soğuk Algınlığının Belirtileri Nelerdir?

Grip Belirtileri:

1. Hızla başlayan ateş ve vücudun aniden titremeye başlaması
2. Gırtlakta hissedilen kaşıntı yüzünden öksürmek
3. Vücudun hantallaşması ve kas ağrıları
4. Yukarıda saydıklarımıza baş ağrısı eklenebilir. ( Baş ağrısı tek başına gribin belirtisi sayılmaz)
5. Burun tıkanıklığı/akıntısı yüzünden nefes alma zorluğu

Grip belirtilerini saydıktan sonra sırada soğuk algınlığının belirtileri var.

Soğuk Algınlığı Belirtileri

1. Gripte olduğu gibi burun tıkanıklığı/akıntısı yüzünden solunum zorluğu
2. Boğazda dolgunluk hissi ve ağrı
3. Kuru öksürük 
4. Vücudun dirençsiz kalması sonucu halsizleşme

Bu yazımızda Soğuk Algınlığı nedir? Griple olan farkları nelerdir?  Soğuk Algınlığı neden oluşur ve belirtileri nelerdir? Soğuk Algınlığı bulaşıcı mı ve eğer bulaşıcı ise nasıl bulaşır? Tedavi süreci nasıl işler ve önlemimizi nasıl almalıyız? Hamilelikte, Bebeklerde, Çocuklarda, Yetişkinlerde ve Yaşlı insanlar da soğuk algınlığı ayrıca kedi, köpek ve kuşlarda soğuk algınlığı süreci nasıl işler? bunları işleyeceğiz.

Soğuk Algınlığı ve Grip Arasındaki En Büyük 5 Fark

1. Soğuk Algınlığında nadir ateş belirtisi olurken, Gripte 38 veya üstüdür.
2. Burun akıntısı soğuk algınlığında sıklıkla yaşanırken ( silmekten  burun deliklerinde yara oluşabilir.) gripte bu durum daha nadirdir.
3. Soğuk algınlığı ile grip arasında yüksek ateş belirtisinden sonra en büyük fark baş ağrısıdır. Baş ağrısı soğuk algınlığında pek görülmese de gripte sıklıkla karşılaşılır.
4. Yorgunluk ve halsizlik soğuk algınlığında idare edilebilir boyutlarda iken, gripte çok daha ağır şekilde hissedilir. Hatta yataktan kalkmaya takatiniz olmayabilir.
5. Hapşırma, soğuk algınlığında daha fazla görülürken, öksürük nöbetleri gripte daha çok olur.

Soğuk algınlığı nasıl geçer

Grip nedir Soğuk algınlığını 24 saatte yenin Soğuk algınlığı ilaç tavsiye Çocuklarda grip için ne iyi gelir Grip belirtiler Üşütmeye ne iyi gelir Çocuklarda soğuk algınlığına Ne iyi Gelir bitkisel Gribin nedenleri Bebeklerde grip tedavisi bitkisel

Soğuk Algınlığı Bulaşıcı Mı?

Soğuk algınlığının etkisi altında olan bir insan, hapşırma, öksürük ve burun akıntıları vasıtasıyla bakterileri dışa vurmasıyla etrafında ki insanları etkileyebiliyor. Çünkü vücuttan çıkan bakterilerin ömrü 2-3 saati bulabiliyor, o esnada bakterilere temas eden birine de soğuk algınlığı bulaşabiliyor. Soğuk algınlığı; telefon ahizesi, madeni ve kağıt paralar, kapı kolları, düzgün yıkanmayan bardak, tabak, çatal ve bıçak gibi eşyalar, sinema salonu, tiyatro, okul sınıfı gibi mekanlar, toplu taşıma araçları, yoluyla kısa sürede bulaşabilir. 

Bu yazımızda Soğuk Algınlığı nedir? Griple olan farkları nelerdir?  Soğuk Algınlığı neden oluşur ve belirtileri nelerdir? Soğuk Algınlığı bulaşıcı mı ve eğer bulaşıcı ise nasıl bulaşır? Doğal Tedavi süreci nasıl işler ve önlemimizi nasıl almalıyız? Hamilelikte, Bebeklerde, Çocuklarda, Yetişkinlerde ve Yaşlı insanlar da soğuk algınlığı ayrıca kedi, köpek ve kuşlarda soğuk algınlığı süreci nasıl işler? bunları işleyeceğiz.

Soğuk Algınlığının "Doğal" Tedavi Süreci

Hava değişimlerinde soğuk algınlığına maruz kalan insanlar, burun akıntısı, baş ağrısı ve öksürük ile mücadele veriyor. Soğuk algınlığına iyi gelen çeşitli ilaçlar eczanelerde bulunmaktadır. Vücutta büyük tahribatlara neden olmayan bu hastalığı doğal tedavi yöntemleriyle yenmeyi tavsiye ederiz. İşte size Soğuk Algınlığını yenmenin doğal yöntemleri:

1. Sarımsak Tüketimi: Soğuk algınlığını doğal yöntemlerle tedavi etmek isteyenlere en önemli tavsiyemiz sarımsak tüketimi olacaktır. Sarımsağın antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Ayrıca karaciğer, akciğer ve kalbi kuvvetlendirir. Amerikan Aile Hekimliği tarafından yapılan araştırmaya göre; sarımsağı düzenli olarak tüketen yetişkin insanlarda Soğuk algınlığının sıklığını azalmaktadır.

2. Zencefil Tüketimi: Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılan en etkili besinlerden biri zencefildir. Kas ağrılarına ve öksürüğe çok iyi gelen zencefilin, çay olarak tüketilmesi idealdir. Zencefil çayı vücut ısısını artıran ve özellikle kış aylarında soğuk havalara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir içecektir.

3. Bal Tüketimi: Soğuk algınlığınaa maruz kalmış insanlar en büyük zorluğu, belki de öksürmek yüzünden boğazda oluşan tahribatlar yüzünden yaşıyor. Bal tüketimi boğazı onarır ve öksürüğü yatıştırır.
4. Tarçın Tüketimi: Soğuk algınlığını doğal tedavi etmek için tarçın da vazgeçilmezler arasında. Bildiğiniz üzere Soğuk algınlığı dönemlerinde insan vücudunda halsizlik ve kaslarda ağrı hissedilir. Tarçın tükettiğinizde kaslarınızı rahatlatır ve vücudunuzun dinlenmesine yardımcı olur.

5. Tavuk Suyu Tüketimi: Yüzyıllardır şifa kaynağı olarak bilinen tavuk suyu, bir çok hastalıkta şifa kaynağıdır, Soğuk algınlığına da çok faydası vardır. İçinde bulundurduğu B3, B5 ve B6 vitaminleri sayesinde vücudun bağışıklık direncini artırıyor. Tavuk suyu; sinüslerin.açılmasını sağlamaktan, eklem ağrılarını hafifletip vücut kırgınlığını geçirmeye kadar birçok şifalı özelliğe sahip.

Soğuk Algınlığında Tüketilmesi Gereken Bitkisel Çaylar

Soğuk algınlığını ilaçlarla tedavi etmek yerine doğal bitkisel çaylar içebilirsiniz. Soğuk algınlığına iyi gelen çayların listesi:

1. Ekinezya Çayı: Yapılan bilimsel araştırmalara göre, bağışıklık sistemini güçlendirip, soğuk algınlığı ve grip dönemlerinde vücudu toparlamaya yardımcı oluyor.

2. Mürver Çayı: Türkiye'de pek fazla bilinmese de Asya'da yüzyıllardır soğuk algınlığı ve gribe karşı kullanılır. İçeriğinde bulunan viburnic asit terlemeye ve vücut dokularındaki detoksa yardımcı olur. Ateş düşücürücü, kanı temizleyici etkisi bulunan mürver, nane ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilebilir. Gece yatmadan önce içilen mürver çayı ile iyi bir uyku uyuyabilirsiniz.

3. Zencefil Çayı: Vücut ısısını koruyan ve öksürüğe karşı iyi gelen zencefil çayı, soğuk algınlığı ve gribe karşı en çok tercih edilen çaydır.

4. Ihlamur - Nane Çayı: Boğazları yumuşatan ve aynı zamanda balgam sökücü özelliği olan ıhlamur çayı, soğuk algınlığının tedavisinde yardımcı oluyor.

Bu yazımızda Soğuk Algınlığı nedir? Griple olan farkları nelerdir?  Soğuk Algınlığı neden oluşur ve belirtileri nelerdir? Soğuk Algınlığı bulaşıcı mı ve eğer bulaşıcı ise nasıl bulaşır? Doğal Tedavi süreci nasıl işler ve önlemimizi nasıl almalıyız? Hamilelikte, Bebeklerde, Çocuklarda, Yetişkinlerde ve Yaşlı insanlar da soğuk algınlığı ayrıca kedi, köpek ve kuşlarda soğuk algınlığı süreci nasıl işler? bunları işleyeceğiz.

 Hamilelikte ve Bebeklerde Soğuk Algınlığı

Öncelikle hamilelerde, şikâyetler basit yani nezle ile sınırlı ise bağışıklık sisteminin güçlenmesi için istirahat ve burun tıkanıklığı için de tuzlu suyun buruna çekilerek burun içi ödemin giderilmesi yeterli olacaktır. Bol sıvı desteği ve bulunduğunuz ortamda havanın nemli olması da çabuk toparlanma adına faydalıdır. Gripte ise eşlik eden boğaz ağrısı var ise pastil ve antiseptikli gargaral + sıcak içeceklerde faydalı olabilir. Bu yöntemlerle, şikayetler normal şartlar altında 3-5 gün içinde geçecektir.
Nezle, soğuk algınlığı, grip gibi virüs enfeksiyonlarında spesifik bir ilaç tedavisi yoktur.

Antibiyotikler virüslere etki etmezler, bakterilere etki ederler. Bu nedenle bu hastalıklarda kullanılmazlar. Gereksiz antibiyotik kullanılması fayda sağlamayacağı gibi, başka yan etkilerle durumu daha da güçleştirebilir. Bu nedenle bu hastalıklarda istirahat, bol sıvı alma, vitamin takviyesi ve ağrı kesici - ateş düşürücü ilaçlarla tedavi yapılır. Gebelikte ağrı kesici ve ateş düşürüsü dahil hiçbir ilacın doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir. Bunlara gebeliği etkilemeyen burun tıkanıklığını giderici ilaçlar, spreyler, öksürük ilaçları da eklenebilir. Antibiyotikler ancak sinüzüt, zatüre gibi bakteriyel bir enfeksiyonun eşlik ettiği durumlarda tedaviye eklenir. Hamilelikte olan bir bayan yukarıda saydığımız tedavi yöntemlerini kullanabilir. İlaçlardan uzak durarak evde doğal yöntemlerle tedavisini yaparsa hem kendi hem karnındaki bebek için daha sağlıklı olur. Bir çok ilacın yan etkisi olduğu için soğuk algınlığını kendiniz tedavi etmeye çalışın, diğer türlü ilaçlar farklı hastalıklara sebebiyet verebilir. 

Soğuk algınlığı nasıl geçer

Grip nedir Soğuk algınlığını 24 saatte yenin Soğuk algınlığı ilaç tavsiye Çocuklarda grip için ne iyi gelir Grip belirtiler Üşütmeye ne iyi gelir Çocuklarda soğuk algınlığına Ne iyi Gelir bitkisel Gribin nedenleri Bebeklerde grip tedavisi bitkisel

Bebeklerde Soğuk Algınlığı

Bebeklerimizin grip veya soğuk algınlığı nedeniyle hastalandıklarında, mutsuz olsak da gerçekte bebeklerin soğuk algınlığına yakalanmasının olumlu yönleri de vardır.


Bebekler, soğuk algınlıkları ve bunlara karşı savaşmaları sayesinde bağışıklık sistemlerini geliştirirler. Bazen bebeğin burnu akar, ama bu bağışıklığı geliştirmenin bir parçasıdır. Bebeklerin vücudu bu tarz hastlıklara karşı nasıl davranması gerektiğini öğrenir ve tecrübe ettikçe bağışıklık sistemi daha az etkilenir. Bir çok bebekte, senede 5 ile 10 kez arasında soğuk algınlığı vakası olabiliyor. Dikkatsiz ebeveyn iseniz bu durumla daha da fazla karşılaşabilirsiniz.

Bebek rahatsız olup hastalık belirtileri gösterince semptomları doğru algılayıp doğru tedaviyi uygulamak önemlidir. Öksürükleri, soğuk algınlıklarını ve diğerlerini iyice inceleyin, çünkü bunlar bebeğin yakalanabileceği yaygın çocuk hastalıklarının ilk belirtileri olabilir ve bu durum uygulanacak tedavileri belirler.

Soğuk algınlığı nasıl geçer

Grip nedir Soğuk algınlığını 24 saatte yenin Soğuk algınlığı ilaç tavsiye Çocuklarda grip için ne iyi gelir Grip belirtiler Üşütmeye ne iyi gelir Çocuklarda soğuk algınlığına Ne iyi Gelir bitkisel Gribin nedenleri Bebeklerde grip tedavisi bitkisel

Hasta bir bebek üzüntü kaynağı olabilir. Basit bir soğuk algınlığını tespit etmek ve yardım istenecek zamanı bilebilmek gerçekten zor olabilir. Bebekler ne hissettiklerini anlatamaz. Dolaysıyla daha ciddi hastalık belirtilerinin gelişmelerine karşı duyarlı olmalısınız. Doktora ne zaman bilgi için başvurmak gerekir, ne zaman yardım istemek gerekir, bunları belirlemelisiniz. Eğer emin değilseniz her zaman doktora başvurmak daha doğru bir yoldur.

Evinin ilaç dolabında her zaman gerekli olabilecek ilaçları bulundurmanızda fayda var.

Bebeğin ne zaman hastalığa yakalanacağı belli olmaz.

Her zaman bebek parasetamolü veya ibuprofen bulundurunuz. Aynı zamanda tıkanık burunları temizlemek için tuzlu su içeren burun damlaları bulundurmak ve bebeğin göğsüne okaliptüs merhemi sürmek yararlı olacaktır. Dolapta bir de ateş ölçer bulundurmalısınız. Böylece bebeğinizin ateşini sık sık kontrol edebilirsiniz. Ölçtüğünüz ateşin yüksekliğini ve sürelerini not ederek, bu bilgileri doktora verebilirsiniz.

İlaç dolabını her zaman çocukların ulaşamayacağı bir yerde tutmalısınız. İlaçların son kullanma tarihlerini kontrol etmeden bebeğinize vermemelisiniz.

Bebeklerin soğuk algınlıklarını rahatlatacak doğal tedaviler

Tuzlu su içeren damlalar, bebeğin tıkanmış burnunu açmak ve genzini açık tutmak için mükemmel bir çözümdür. Eczaneden tuzlu su ve şırınga setleri satın alabilirsiniz.

Bebeğin burnuna birkaç damla tuzlu su damlatıp, bir bez veya şırınga ile mukozayı temizleyebilirisiniz.

Buhar, tıkalı burunların temizlenmesi için çok iyi bilinen bir tedavi yöntemidir. İçine birkaç damla okaliptüs damlatılmış nem cihazı, bebeğin tıkalı burnunu açarak burnunun tekrar tıkanmasını önleyebilir. Eğer bir buhar cihazınız yoksa aynı etkiyi banyoda da gerçekleştirebilirsiniz. Banyonun kapısı kapalıyken sıcak su musluğunu birkaç dakika süreyle açıp, çıkan buharla bebeğinizin burnunun tıkanıklığını açabilirsiniz.

Bebeğin başını yüksek seviyede tutmak da burnunun tıkanmasını önlemeye yardımcı olur. Bebeğin yatağının altına-baş tarafına katlanmış bir havlu koyarak, uyku esnasında başının daha yüksekte kalmasını sağlayabilirisiniz.

Kişisel bakımınıza da önem vermelisiniz.

Hasta bir bebeğin bakımı sizi yorgun düşürebilir. Bebeğiniz hastayken gün içinde huzursuz olacak ve muhtemelen gece de uyuyamayacaktır. Bunun anlamı, birkaç gün evden çıkamayağınızdır. Bu sürede biraz sıkılabilir ve yalnızlık da hissedebilirsiniz. Kendinize de biraz zaman ayırıp dinlenmenizde fayda var. Bebeğinize daha iyi bakabilmek için öncelikle kendi sağlığınızı gözetmelisiniz.
Bu yazımızda Soğuk Algınlığı nedir? Griple olan farkları nelerdir?  Soğuk Algınlığı neden oluşur ve belirtileri nelerdir? Soğuk Algınlığı bulaşıcı mı ve eğer bulaşıcı ise nasıl bulaşır? Doğal Tedavi süreci nasıl işler ve önlemimizi nasıl almalıyız? Hamilelikte, Bebeklerde, Çocuklarda, Yetişkinlerde ve Yaşlı insanlar da soğuk algınlığı ayrıca kedi, köpek ve kuşlarda soğuk algınlığı süreci nasıl işler? bunları işleyeceğiz.

Yaşlılarda Soğuk Algınlığı 

Yaşlılarda grip önlenmesi gereken ve dikkatlice bakım gerektiren bir hastalıktır. Soğuk algınlığına yakalanmak yaşınız veya genel sağlık durumunuz ne olursa olsun kötü bir deneyim olabilir ve grip her zaman önemli bir sağlık sorunu olarak toplumu rahatsız eder. Ancak, yaşlılara yönelik riskler nedeniyle, yaşlılarda grip sorununu önlemek özellikle önemlidir.
Yetmişlerindeki veya seksenlerindeki yaşlılar, yaşlarına göre hastalıklara karşı azalan bağışıklık nedeniyle altmışlı yaşlardaki yaşlılardan daha fazla grip riski altındadır.
Soğuk Algınlığı nasıl yayılıyor?

Mevsimsel grip en bulaşıcı hastalıklardan biridir. Öksürük ve hapşırma “solunum yoluyla” yayılır. Birisi soğuk algınlığı virüsü bulunan bir şeye (kapı kolları, telefonlar veya alışveriş sepeti tutamakları gibi) dokunabilir ve sonra farkında olmadan ağzına veya burnuna dokunabilir.

Ve hasta olan diğer insanlardan uzak durmak yeterli değildir. “İnsanlar semptomlar gelişmeden bir gün önce ve beş gün sonra hastalığa yakalanabilir“. Bu, sorunun bir parçasıdır; insanlar, aslında kendilerini hasta hissetmeden vücutlarında virüs olduğunu fark etmezler.

Yaşlılarda grip belirtileri arasında ateş, titreme, burun akması veya tıkanması, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, aşırı yorgunluk ve kas ağrıları bulunur. Bulantı, kusma ve diyare bazen gibi rahatsızlıklar nadiren belirgindir. Soğuk algınlığının mevsimi tipik olarak Ekim ayı sonundan Şubat ayının sonlarına doğru devam eder, ancak bazı yıllar Mart ve Nisan aylarında da  görülür.

YAŞLILARDA GRİP VE YAŞLI SAĞLIĞI

Soğuk algınlığı nasıl geçer

Grip nedir Soğuk algınlığını 24 saatte yenin Soğuk algınlığı ilaç tavsiye Çocuklarda grip için ne iyi gelir Grip belirtiler Üşütmeye ne iyi gelir Çocuklarda soğuk algınlığına Ne iyi Gelir bitkisel Gribin nedenleri Bebeklerde grip tedavisi bitkisel

Yaşlılar gribe yakalandıklarında komplikasyonlar geliştikçe daha savunmasız durumda olurlar. Grip gerçekten ciddi bir hastalık olduğu için, daha genç bir yetişkinden farklı olarak fizyolojik olarak daha savunmasız olabilirler. Bu nedenle yaşlılarda grip vakaları çok daha rahatsız edicidir ve yaşlılar daima daha büyük bir risk altındadırlar.
Hastaneye yatan insanlar ve gripten ölenlerin çoğu, pnömoni ve diğer solunum yolu hastalıklarının bir sonucu olarak bu durumlarla karşılaşırlar. Ayrıca, bir yaşlının konjestif kalp yetmezliği, kronik akciğer hastalığı, hatta şeker hastalığı veya böbrek yetmezliği gibi kronik sağlık koşullarına sahip olması gribi şiddetlendirir. Ve gribin diğer ortak bir komplikasyonu dehidrasyon olduğu için, sıvı tüketiminin artırılması yaşlılar için hayati önem taşımaktadır.
Bu yazımızda Soğuk Algınlığı nedir? Griple olan farkları nelerdir?  Soğuk Algınlığı neden oluşur ve belirtileri nelerdir? Soğuk Algınlığı bulaşıcı mı ve eğer bulaşıcı ise nasıl bulaşır? Doğal Tedavi süreci nasıl işler ve önlemimizi nasıl almalıyız? Hamilelikte, Bebeklerde, Çocuklarda, Yetişkinlerde ve Yaşlı insanlar da soğuk algınlığı ayrıca kedi, köpek ve kuşlarda soğuk algınlığı süreci nasıl işler? bunları işleyeceğiz.

YAŞLILARDA GRİBİ ÖNLEME


Hastalanırken iş yerinden uzak durmak veya kalabalık yerlerde gribin başkalarına yayılmasını önlemek için dışarı çıkmamak iyi bir tercihtir.

Gribi önlemenin en iyi yolu, yıllık grip aşısı yaptırmaktır. Yüksek doz grip aşısı yalnızca yaşlılar için yapılır. Yaşlı insanlar için üretilen grip aşılarının daha iyi bağışıklık kazandırmak için düzenli grip aşılarının dört katı kadar aktif madde içerdiği biliniyor.

Bu aşılar, 65 yaş ve daha üstü kullanıcılar için önerilir.

Mevsimlik grip virüslerinin her yıl değiştiğini unutmayın, bu nedenle büyük erişkinler her sonbaharda yeni bir grip aşısı yaptırmalıdır.

Soğuk algınlığı nasıl geçer

Grip nedir Soğuk algınlığını 24 saatte yenin Soğuk algınlığı ilaç tavsiye Çocuklarda grip için ne iyi gelir Grip belirtiler Üşütmeye ne iyi gelir Çocuklarda soğuk algınlığına Ne iyi Gelir bitkisel Gribin nedenleri Bebeklerde grip tedavisi bitkisel

Kaynak:
acibademmobil.com.tr
huggies.com.tr

Bu yazımızda Soğuk Algınlığı nedir? Griple olan farkları nelerdir?  Soğuk Algınlığı neden oluşur ve belirtileri nelerdir? Soğuk Algınlığı bulaşıcı mı ve eğer bulaşıcı ise nasıl bulaşır? Doğal Tedavi süreci nasıl işler ve önlemimizi nasıl almalıyız? Hamilelikte, Bebeklerde, Çocuklarda, Yetişkinlerde ve Yaşlı insanlar da soğuk algınlığı ayrıca kedi, köpek ve kuşlarda soğuk algınlığı süreci nasıl işler? bunları işleyeceğiz.

16 Yorumlar

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

 1. Antibiyotik yerine kesinlikle doğal ilaçlar kullanılmalı.Tesekkurker editör harika makale icin

  YanıtlayınSil
 2. Soğuk algınlığı ve grip arasındaki farkı gayet detaylı ve anlaşılır bir şekilde açıklamışsınız, teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 3. Yazınız severek okudum. Ama sağlık konusu dikkat edilebilecek, uzmanlık gerektiren bir konu olduğunda kaynak arıyordum. İki kaynak paylaşmıssınız. Son anda farkettim O yüzden emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 4. Ben güzel açıklamışsınız çünkü grip ve soguk algınlığını ayni şey sanan kişiler var .
  Benim tavsiyem antibiyotik kullanımından Ziya’da doğal gıdalar doğal vitaminlerle korunmak olacaktır

  YanıtlayınSil
 5. 1 haftadır yataktayım ağır grip. Virüs almışım ve aynen yukarıda yazdıklarınızı bir bir yaşadım. Kalkıp mutfağa gidemedim o derece yere yıktı beni bu melanet grip. Tarçın ve ekinezya denedim gerçekten işe yaradıklarını düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
 6. Merhaba..bir sağlıkçı olarak yazının tamamını okudum..lütfen doktorunuz yazmadan antibiyotik kullanmayın...ve soğuk algınlığı durumlarında hastanelere değil aile hekiminize başvurun..yoksa hastanede gerçekleşen yığılmalar hem hastaları hem çalışanları oldukça fazla yoruyor...

  YanıtlayınSil
 7. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz

  YanıtlayınSil
 8. Hastalıklar kötü ama bu yazı bilgilendirme açısından çok güzel olmuş.cunku herkes her hastalığı grip diye adlandiriyor

  YanıtlayınSil
 9. Merhabalar.
  Daha yeni şifa buldum. Grip olmuştum. Öksürüğüm yoktu. Ateş 38,8 derece, ağrılar, burun akıntısı, halsizlik... Takviye ilaçlar alarak üç günde normale döndüm bir haftada tekrar dışarı çıkacak kadar iyileştim. Ben aynı sıtma gibi olurum. Titreme, ateş ve tekrar üşüme.

  Grip ve soğuk algınlığının arasındaki farkları çok güzel bir şekilde anlatmışsınız. Bazen benim bu grip hastalığım, akut bademcik iltihabı, bazen de farenjit ve geniz akıntısı ile birlikte birbirine karışır. Bir seferinde de alın ve şakaklarımda müzmin sinüzit ile birlikte yaşadım. Bu sinüzit ağrıları, diş ağrısından beter oluyor.

  Sizin anlayacağınız yeni yıla grip ile girdim. Her yeni yıl da bir olumsuzluk yaşarım. Bu seferkini böyle hafif bir grip ile geçirdiğim için şükrediyorum.

  Bu güzel ve yararlı paylaşımınız için kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlayınSil
 10. Kışın en çok yakalandığımız iki hastalık soğuk algınlığı ve grip korunma yöntemlerini de güzelce anlatmışsın

  YanıtlayınSil
 11. Özellikle sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama geçmek soğuk algınlığının başlıca nedeni olduğuna inanıyorum. Mesela bizim ev jeotermal ile sınıyor, en soğuk kış gecesinde bile atlet ile örtünmeden uyuyoruz ve bazen terliyoruz bile, o kadar sıcak oluyor. Bu ortamdan bir anda çıktığımızda ise 1dk sonra vücut ısısı hızla düşüyor ve normalden fazla üşüyoruz. Sonra way efendim neden hasta oluyoruz :D

  YanıtlayınSil
 12. Bu ikisi her zaman karıştırılır, kapsamlı bir yazı olmuş.

  YanıtlayınSil
 13. Çok detaylı bir paylaşın olmuş. Emeğinize sağlık.
  Ikisinden birini seçmem gerekse, grip i asla seçmem. Korkunç bir hastalık bence. Dogal yöntemlerin iyileştirici özelliğinden çok koruyucu olduğunu düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
 14. Tam da mevsiminde yazmışsınız bu yazıyı. Çok açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş gerçekten. Birçok kişi soğuk algınlığı ve gribi karıştırıyor. Halbuki aynı şey değil. Korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek şart. Zencefil, limon ve zerdeçal çayı herkese tavsiye ederim. Çok faydalı oluyor.

  YanıtlayınSil
 15. Çoğumuz aslında ikisini de aynı sanıyoruz :) Baya bir fark varmış aralarında.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

Daha yeni Daha eski