Türk Tarihi Üzerine Kitaplar, Türk Tarihini Öğrenmek İçin Okunması Gereken Kitaplar, Selçuklu Tarihi Üzerine Kitaplar,     Osmanlı tarihi Üzerine Kitaplar, Tarihi Doğru Öğrenmek İçin Hangi Kitaplar Okumalı, Önemli Tarih Kitapları Listesi, Tarihle İlgili Kitap Tavsiyeleri, Türk Tarihi Hangi Kitaplardan Öğrenilir?, Türk Tarihi Üzerine Yazılmış En Önemli Kitaplar, Güvenilir Tarih Kitapları Nelerdir?, Türk Tarihi Üzerine Kaynak Kitaplar Nelerdir?


Türk tarihi üzerine kitap okumak isteyenlerin en büyük sorunu nereden başlayacaklarını ve hangi kitapları okuyacaklarını bilmemeleridir. Ülkemizde üzerine en fazla yayın ve tartışma yapılan alanlardan biri tarihtir. Dolayısıyla tarihle ilgili okunabilecek kitap sayısı oldukça fazladır. Kitap okumak için ayırdığınız vaktin boşa gitmemesi ve tarihle ilgili en güvenilir bilgileri edinebilmeniz adına hazırlanmış kitap tavsiyeleri listelerine göz atmanızda fayda var.

Bu yazımızda okuduğunuz takdirde Türk tarihini çok iyi öğrenebileceğiniz 25 kitabın ismini ve yazarını sizinle paylaşmak istiyoruz. Paylaştığımız kitap listesinde Selçuklu ve Osmanlı tarihine dair Türkçe yayımlanan en önemli kitaplara yer verdik. Yazımızı okuduğunuzda bazı kitapların hacminin ciltlerle ifade edildiğini göreceksiniz. Bu durum gözünüzü korkutmasın! Sözkonusu eserleri kütüphanenize koyduğunuzda zaman zaman merak ettiğiniz konularla ilgili en doğru bilgileri edinme imkanı bulacaksınız. Yani bazı kitapları baştan sona okumanız gerekmiyor. Sizi ilgilendiren kısımlarını zevkle okuyacağınızdan eminiz.

Selçuklu öncesindeki dönemlere dair okuma yapmak isteyenler için daha sonra başka bir kitap listesi hazırlayacağız.

Listemizde yer alan kitapların tamamını piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz. Listemizeki kitaplar Selçuklu ve Osmanlı tarihi üzerine hazırlanmış en kapsamlı ve temel eserlerdir. 

İyi okumalar dileriz.SELÇUKLU VE OSMANLI TARİHİNE DAİR 25 KİTAP


1. Selçuklular Tarihi ve Türk-İslam Medeniyeti / Prof. Dr. Osman Turan

Selçuklu Tarihi alanında ülkemizin yetiştirdiği en önemli isimlerden olan Osman Turan'ın  bütün eserlerini şiddetle tavsiye ederiz.


2. Selçuklular Zamanında Türkiye / Prof. Dr. Osman Turan


3. Doğu Anadolu Türk Devletleri Tarihi / Prof. Dr. Osman Turan 


4. Selçuklular ve İslamiyet / Prof. Dr. Osman Turan


5. Türk Cihan Hakimiyeti Mefküresi Tarihi / Prof. Dr. Osman Turan 


6. Oğuzlar / Prof. Dr. Faruk Sümer 


7. Türk Milli Tarihi / Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu 

Özellikle Osmanlı öncesi türk tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla, tarihimizin zirvesi haline gelmiş olan İbrahim Kafesoğlu günümüzde fazla bilinmese de tarih alanında çalışanların ilham kaynağı olan büyük bir bilim adamıdır.


8. Osmanlı Tarihi (11 Cilt) / Ord. Prof. Dr. İsmail Hakkı Uzunçarşılı

Bu kitabın 6 cildi, yakın tarihimizde yetişmiş en büyük tarihçi kabul edilen İsmail Hakkı Uzunçarşılı tarafından yazılmıştır. Geri kalan ve 3. Selim dönemi sonrasını anlatan 5 cilt ise Enver Ziya tarafından yazılmıştır. Bu kıymetli eser, bütün tarihseverlerin kütüphanesinde mutlaka bulunmalıdır.

9. Osmanlı Saray Teşkilatı / Ord. Prof. Dr. İsmail Hakkı Uzunçarşılı


10. Kapukulu Ocakları (2 Cilt) / Ord. Prof. Dr. İsmail Hakkı Uzunçarşılı 


11. Osmanlı İlmiye Teşkilatı / Ord. Prof. Dr. İsmail Hakkı Uzunçarşılı


12. Osmanlı Merkez ve Bahriye Teşkilatı / Ord. Prof. Dr. İsmail H. Uzunçarşılı


13. İzahlı Osmanlı Tarihi Kronolojisi (6 Cilt) / İsmail Hami Danişmend

Bu kıymetli eserde Osmanlı Tarihinde yaşanmış olayları gün gün bütün ayrıntısıyla bulabilirsiniz. İsmail Hami Danışmend Türk tarihçiliğinin mihenk taşlarındandır.

 

14. Topkapı Sarayı / Reşat Ekrem Koçu

Türkiye'de tarihin geniş halk kesimleri tarafından sevilmesine yazdığı eserlerle büyük katkı sunmuş olan Reşat Ekrem Koçu'nun  bu kitabında Topkapı Sarayı ile ilgili çok ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz. Topkapı sarayı'nı gezmeden önce bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

 

15. Osmanlı Padişahları / Reşat Ekrem Koçu 

 

16. Devlet-i Aliyye / Prof. Dr. Halil İnalcık 

 

17. Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağı / Prof. Dr. Halil İnalcık

Dünyanın en önemli 2000 sosyal bilimcisi listesinde adı bulunan ve yakın geçmişte 100 yaşında kaybettiğimiz büyük tarihçi, hocaların hocası Halil İnalcık'ın eserleri, tarihimizi öğrenmek isteyenler için paha biçilemez bir hazinedir.

 

18. Osmanlı İmparatorluğunun Sosyal ve Ekonomik Tarihi / Prof. Halil İnalcık

 

19. Osmanlı İmparatorluğu Tarihi (5 Cilt) / Jorga Nikolei 

Romanya'da meclis başkanlığı ve cumhurbaşkanlığı da yapmış olan Jorga Nikolei yüzlerce yayını olan çok ciddi bir tarihçidir. Eserlerinden mutlaka istifade edilmelidir. Pek çok kitabı dilimize çevrilmiştir.

 

20. İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı / Prof. Dr. İlber Ortaylı

Türkiye'nin en sevilen tarihçileri arasında yer alan İlber Ortaylı bu kitabında uzmanı olduğu 19. yüzyıl Osmanlı tarihini ele almıştır. Yazarın diğer eserlerine göre daha ağır olan bu kitap, gerçekten okumaya değer.


21. Yüz Soruda Tasavvuf / Abdülbaki Gölpınarlı

Abdülbaki Gölpınarlı, Mevlana'yı ve eserlerini Türkiye'ye tanıtan kişidir ve tasavvuf tarihinin en büyük üstadlarındandır.


22. Yüz Soruda Mezhepler ve Tarikatlar / Abdülbaki Gölpınarlı


23. Sorularla Osmanlı İmparatorluğu (6.Cilt) / Prof. Dr. Erhan Afyoncu

Erhan Afyoncu, Türkiye'nin yaşayan en önemli Osmanlı tarihçilerinden biridir. Eserlerini şiddetle tavsiye ederiz.


24. Maktul Şehzadeler / Mehmet Zeki Pakalın


25. Padişah Kadınları ve Kızları / Çağatay Uluçay

Padişah kadınları ve kızlarıyla ilgili piyasada çok satılan ancak yalan-yanlış bilgilerle dolu onlarca kitap vardır. Çağatay Uluçay'ın bu eseri ise tamamen kaynaklara dayanan bir çalışmadır ve bu konuda yazılmış en önemli kitaplardandır. 


Bu liste Haber Türk Televizyonunda Murat Bardakçı ve Erhan Afyoncu tarafından hazırlanıp sunulan Tarihin Arka Odası adlı programdan faydalanılarak oluşturulmuştur.


Siz de Osmanlı ve Selçuklu tarihi üzerine okuduğunuz kitapları yorum kısmında tavsiye ederseniz seviniriz.

4 Yorumlar

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

 1. Güzel bir liste, Tarihin Arka Odası harika bir programdı, yayından kaldırılmış olması çok üzücü. Fatih Altaylı, Teke Tek Özel adıyla faydalı programlar yapıyor, tavsiye ederim. Listedeki kitaplar çok akademik, herkes okuyamayabilir. Bence tarihi rahatça okuyarak doğru öğrenmek isteyenler için İlber Ortaylı'nın kitapları birebir. Ayrıca seyahatnameleri de yayımlandı. Gezi yazılarına meraklı olanlara tavsiye ederim, İlber Hoca çok güzel bilgiler vermiş gezdiği yerlerle ilgili. Reşat Ekrem Koçu'nun Resimli İstanbul Ansiklopedisi de güzeldir. Millet artık Wikipediadan başka bir şey bilmiyor, ne yazık!

  YanıtlayınSil
 2. Sosyal yaşamı konu alan kitapları not aldım teşekkürler..

  YanıtlayınSil
 3. Kitap okumayı oldukça çok severim, tarih bilgisi içinse oldukça güzel kitap önerileri olmuş elinize sağlık. Genelde birçok yazarın fikirlerini okuyup birbirleriyle uyuşuyor mu diye kontrol ederim bu benim baya hoşuma gidiyor bu listenin arasında okumadıklarım var birde onları okumak isterim not aldım teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 4. Okumayı sevenler öğrenmeye açık olanlar için güzel bir liste paylaşmışsınız hocam. Özellikle Osmanlı'nın ilk yıllarını anlatan kitaplar her zaman ilgimi çekti tavsiyeniz üzerine Osmanlı Padişahları / Reşat Ekrem Koçu'nun kitabını bulabilirsem almayı düşünüyorum.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

Daha yeni Daha eski