Bu yazımızda çiçek açan Kaktüs türleri hakkında size bilgi vereceğiz. Ayrıca Kaktüsler nasıl bakılmalı? Kaktüs çeşitleri hakkında bilgiler, Kaktüs bakımında önemli püf noktaları...

Kaktüs bir çöl bitkisidir ve kurak mevsimlerde çok rahat yaşayabilirler. Ayrıca dikenli bitkiler kategorisinde yer alır ve kaktüsler tam bir su deposudur özellikle çiçek açan kaktüs cinsleri. 

Aslında tüm kaktüs çeşitleri çiçek açar. Genellikle çiçek açmasının en büyük etkeni bulunduğu ortamı benimsemesi ile ilgilidir. Kaktüs bitkisi kumlu toprağı çok sever ve bunun için toprağı kum ile karıştırmanız kaktüslerin yaşamlarını ve çiçek açmalarını doğrudan etkileyecektir. 
Bu kısa bilgiden sonra güzel çiçek açan kaktüs türlerinden bahsedelim daha sonra da kaktüs bakımı nasıl olmalı ? hakkında bilgiler verelim...

Çiçek Açan Kaktüs İsimleri:

1. Aylostera (Synonym: Rebutia)

2. Coryphanthas3. Copiapoas

4. Cleistocacti

5. Cereus

Kaktüs Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılmalı ?


kaktüs bakımı püf noktaları, tavşan kulağı kaktüs bakımı, kaktüs bakımı faydaları, kaktüs çürümesi,
kışın kaktüs bakımı, yılan kaktüs bakımı, kaktüs ne zaman çiçek açar, kaç günde bir sulanır.
Kaktüs bakımı konusundaki hiç şüphesiz en önemli faktör ışık oluyor. Kaktüsün gün içerisinde bolca güneş ışığı görmesinde fayda var. Bu nedenle evinizde veya ofisinizde Kaktüslerin devamlı güneş ışığı alabileceği yerlere yerleştirmelisiniz. Özellikle çiçek açmasını istediğiniz kaktüsler için bu durum çok önemlidir. 
Kaktüs susuzluğa dayanıklı bir bitkidir ve fazla sulama kaktüsün çürümesine neden olur. Toprağındaki mineraller tükeneceğinden iki yılda bir toprağın değiştirilmesi gerekir. Kaktüs bakımında diğer önemli bir hususta Cam önü, kapı önü gibi rüzgar akımına maruz kalacak yerlere koyulmamalıdır, aksi takdirde solarlar.

Çiçek açan ve diğer Kaktüs türleri aşırı sıcaklara dayanıklıdır. Kaktüsler gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Gün ışığı almayan yönü belirli aralıklarla gün ışığına çevirirseniz çiçeğin bir yöne doğru eğilimi engelleyebilirsiniz. Kaktüs çiçeği az ışık aldığı zaman yeteri kadar beslenemeyeceği için, çiçeklerinde solma ve kararma meydana gelir.
kaktüs bakımı püf noktaları, tavşan kulağı kaktüs bakımı, kaktüs bakımı faydaları, kaktüs çürümesi,
kışın kaktüs bakımı, yılan kaktüs bakımı, kaktüs ne zaman çiçek açar, kaç günde bir sulanır.Kaktüs Çiçeği Nasıl Sulanmalı?

Kaktüs bakımı için en fazla sorulan sorulardan birisi ise sulama oluyor. Kaktüsün sulanması konusundaki en önemli nokta kesinlikle çok su vermemek. Hatta toprağın içi kurumadan su verilmemesi en doğru sulama yöntemi. Kaktüsü sulama yapacağınız zaman ise havanın bol güneşli olmasına özen gösterin ve tek seferde bol su verin. Sprey ile su verirseniz eğer dikkat etmeniz gereken husus ise Kaktüsler nemli ortamı sevmezler bu nedenle sprey ile sularken bol bol sıkmanızı tavsiye ederiz. Hafif su sıkıp bırakırsanız sıcak havalarda nemlenir ve Kaktüslerin solmasına neden olabilir. 

kaktüs bakımı püf noktaları, tavşan kulağı kaktüs bakımı, kaktüs bakımı faydaları, kaktüs çürümesi,
kışın kaktüs bakımı, yılan kaktüs bakımı, kaktüs ne zaman çiçek açar, kaç günde bir sulanır.


Kaktüs Bakımında Sulamanın Püf Noktaları

Kaktüs saksı çiçeği, yazın haftada iki kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksı üstten sulanmalıdır. Yazın sulama tekniğinde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir. Kışın ise sulama tekniğinde Pazartesi günleri tercih edilebilir. Sulama esnasında kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmalı ve çiçeğe dökülen su saksının dibinde en fazla akşam sulamış isek, sabahleyin tabakda biriken su dökülmelidir. Böylelikle bitkinin toprağında koku ve haşerelerin oluşmasına engel olunacaktır. Kaktüs bakımı, sulamada temel kural bitkinin toprağı kurudukça su verilmeli, toprağının kuru yada sulu olduğunu anlamamız için, toprağına parmağımıza batırarak kuru veya ıslak olduğunu anlayabiliriz. Islak ise bitkimiz topraktaki suyu henüz bitirememiş olduğundan sulamamızı bir sonraki sulama gününe bırakmalıyız. karadenizfidancılık.com
kaktüs bakımı püf noktaları, tavşan kulağı kaktüs bakımı, kaktüs bakımı faydaları, kaktüs çürümesi,
kışın kaktüs bakımı, yılan kaktüs bakımı, kaktüs ne zaman çiçek açar, kaç günde bir sulanır.

Post a Comment

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

Daha yeni Daha eski