Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda borsaya başlamadan önce bilmemiz gereken konuları topladım. Öncelikle; 
- Borsa nedir ve nasıl yatırım yapılır?
- Borsada nasıl tecrübe kazanılır?
- Borsaya girmek için kiminle işbirliği yapmamız gerekiyor?
- Hisse nedir? 
- Hisse aldığımızda ne yapmış oluyoruz? 
- Hissedarı olduğumuz şirketlerde ne gibi haklara sahip oluyoruz? 
- Aldığımız hisselerin fiyatları neye göre yükseliyor veya düşüyor?

Borsa Nasıl OYNANIR

Borsaya nasıl Girilir

Borsa Hesabı Nasıl AÇILIR

Mobil Borsa nasıl oynanır

Borsaya Giriş ve Yatırım


Borsa ve Hisseler hakkında bilgiler vermeden önce belirtmeliyim; Borsa şans işi değildir. Tamamen çalışarak ve kendinizi geliştirerek başarılı olabileceğiniz bir mecradır. "Kısa yoldan zengin olmak" hayali ile borsada yatırım yapmayı düşünüyorsanız size vereceğim "Borsada Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Madde" yazısını okumadan terk edebilirsiniz, çünkü burada anlatacağım maddeler emek isteyen ve geceleri uykusuz kalarak çalışmanızı gerektirecek tavsiyeler olacaktır. Evet başlayalım:


1. Borsa Nedir?


Borsaya yatırım yapmadan veya başlamadan önce Borsayı tanımalıyız. Bakın arkadaşlar eğer Borsada gerçekten yatırım yapmak istiyorsanız bu konuyu atlamayın. Mevzuya en derinden başlayalım o yüzden sıkılsanız bile yazıyı baştan sona kadar okumaya çalışın. 
Evet borsaya girmeden ve yatırım yapmadan önce borsayı tanıyalım demiştik. Borsa; ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların el değiştirdiği kurumsal piyasadır. Yani emtialar ve genel olarak hisse senetlerinin alınıp satıldığı yerdir.

2. Borsaya nasıl girilir ve nasıl yatırım yapılır?


Aslında borsaya girmek ve yatırım yapmak çok basittir. Kullandığınız bankayla görüşüp yatırım hesabı açıyorsunuz. Yatırım hesabı açtıktan sonra borsaya girmiş oluyorsunuz ve yatırımlarınıza başlayabilirsiniz. Ayrıca bankalar haricinde borsaya aracı kurumlar sayesinde de yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. 

3. Borsaya girmek ve yatırım yapmak için ne kadar para gerekir?

"Borsa için ne kadar para gerekli?", Borsaya ne kadar parayla yatırım yapabilirim?" gibi sorularla kendiniz meşgul etmeyin. Borsada işlem yapmak için herhangi bir limit yoktur. Hissesini almak istediğiniz şirketin hisse ( lot) başına belirlenen fiyattan istediğiniz kadar satın alabilirsiniz.
100 lira ile veya 100.000 lira ile de yatırım yapabilirsiniz. Hedeflerinize göre kendinize portföy oluşturabilirsiniz. 

4. Hisse Senedi nedir?

Borsada yatırım yapmak denildiğinde herkesin aklına ilk gelen yatırım enstrüman Hisse senetleridir. Hisse senedi sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını ve ortaklıklarını belgelemek için verdikleri kıymetli evraklara verilen isimdir. Bir diğer deyişle, bir şirketin anaparasının eşdeğer parçalarından biri olarak da görülür. Hisse senetleri aynı zamanda bir mülkiyeti ya da ortaklığı temsil eder. Hisse senetlerinin standart bir getirileri yoktur ve şirketin bilanço kazancına, yatırım kararlarına göre değeri farklılık gösterir. Söz konusu olan hisse senetlerini ihraç etmek için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’dan izin almak zorunludur. Hisse senedi çıkarabilecek kurumlar, anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ve özel kanunla kurulmuş kurumlardır. Bu durumların hisse senetleri de yukarıda bahsettiğimiz Sermaye Piyasası Kurulu denetiminde çıkarılmaktadır. Borsanın en çok işlem gören yatırım araçları olan hisse senetleri bu yüzden hem yatırımcı hem de şirketler için oldukça önem arz eder. @alnusyatırım.com

5. Hedef Belirleyin

 Düzenli olarak yatırım yapmak, gereksiz finansal risklerden kaçınmak ve paranızın sizin adınıza yıllar ve hatta on yıllar boyunca çalışmasını sağlamak varlıklarınızı artırmanız için garanti yöntemlerdir. Borsada yapılan araştırmalara göre en kazançlı yatırım tarzı uzun dönem olduğu söyleniyor. 

Niçin borsada yatırım yapmak istiyorsunuz? Yatıracağınız nakit paraya altı ay, bir yıl, beş yıl veya daha uzun bir süre sonra mı ihtiyacınız olacak? Emeklilik, ev almak veya çocuklarınıza bırakmak için mi yatırım yapıyorsunuz?

Yatırım yapmadan önce amacınızı ve gelecekte hangi dönemde bu paraya ihtiyacınız olacağını bilmelisiniz. Gelecekte ne zaman bu paraya ihtiyacınız olduğunu bilerek ne kadar yatırım yapmanız gerektiğini ve istediğiniz sonucu alabilmek için yapacağınız yatırımdan ne kadarlık bir gelir elde etmeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Portföyünüzün genişlemesi birbiriyle çok yakından ilişkili olan üç etkene bağlıdır.

  1. Yatırım yaptığınız ana paranız.
  2. Ana paranız üzerinden yıllık net kazancınız.
  3. Yatırım yapacağınız sürenin miktarı.

6. Yatırım Yapmadan Önce Bilgi Edinin

Borsaya yatırım yapma kararı aldıktan sonra, hissesini almak istediğiniz şirketi analiz edin. Kap.gov.tr sitesinde şirketler hakkında bilgiler edinebilirsiniz. 
Finansal Ölçümler ve Tanımlar. P/E oranı, hisse başına kazanç, kar oranınız ve yıllık büyüme oranı gibi metrik tanımları bilmeniz gerekiyor. Bunların nasıl hesaplandığını bilmeniz ve metrikleri ve diğer önemli şeyleri kullanarak farklı şirketleri karşılaştırma becerisine sahip olmanız gerekiyor.
Hisse Senedi Seçimi ve Zamanlamada Popüler Yöntemler. Temel ve teknik analizlerin nasıl yapıldığını, nasıl farklılaştıklarını ve her bir borsa stratejesinde hangilerinin daha yararlı olduğunu anlamak zorundasınız.
Borsa Emir Türleri. Yatırımcılar tarafından kullanılan borsa emirleri, dur emirleri, kayıplarını önlemek için olan emirleri ve benzerleri arasındaki farkları bilmeniz gerekiyor.
Farkı Türdeki Yatırım Hesapları. Her ne kadar nakit en yaygın olan da olsa, çeşitli işlemler için yönetmelikler gereğince marjin hesapları gereklidir. Marjinin nasıl hesaplandığını ve marjin gereksinimleri arasındaki farkı bilmeniz gereklidir.

Daha sonra şirketin detaylı temel analiz ve teknik analizlerini yapmaya başlayabilirsiniz. 
"Temel Analiz nasıl yapılır?"
"Teknik Analiz nasıl yapılır?"
gibi sorular aklınıza gelebilir yakın zamanda size yardımcı olabilmek için bu konular hakkında da detaylı yazılar hazırlayacağız. 
Bir hisse senedini analiz ederken ait olduğu şirketi, sektörü analiz etmelisiniz. Aynı zamanda ülke ekonomisi hakkında da çeşitli analizler yapmalısınız. Piyasa takibi ile de elde ettiğiniz bilgileri doğru bir şekilde yorumlayabilirseniz, risklerinizi minimum tutabilirsiniz. Borsada riskleri önlemenin en iyi yolu kesinlikle analiz ve piyasa takibini birlikte yorumlayabilmektir. Kısaca borsada yatırım yapmak düşünüldüğü kadar kolay değil. Yukarıda da dediğimiz gibi bir çok gece uykusuz kalabilirsiniz.


7. Kimseden Yatırım Tavsiyesi Almayın


Özellikle borsaya girip yatırım yapmak istiyorsanız başkasının tavsiyeleriyle sakın hareket etmeyin. Size yardım ediyormuş gibi görünüp yüksekten hisseleri size pazarlamayı amaçlarlar.

Post a Comment

Yorum bırakırsanız seviniriz :D

Daha yeni Daha eski